במסגרת הרחבת שירותי בית החולים הלל יפה בחדרה, תשמש המרפאה החדשה, הפועלת במסגרת מרפאות חוץ, שירותי אבחון ומעקב אחרי מחלות ריאה
בית חולים הלל יפה בחדרה מרחיב את מגוון השירותים אותו הוא מעניק. במסגרת זו יעמוד ד”ר מיכאל קוצ’וק, מנהל יחידת הריאות בביה”ח, בראש המראפה החדשה. המרפאה תבצע בדיקות ומעקב אחר מחלות ריאה.
בדיקת תפקודי ריאות הינה בדיקה המשמשת לאבחון מחלות ריאות ומחלות נוספות. מחלות הגורמות לקשיי נשימה. כמו כן, מעקב אחר מחלות קיימות לשם קביעת יעילות הטיפול.
היא מיועדת למי שסובלים מקשיי נשימה מהותיים. בין השאר: אסטמה, מחלת COPD ומחלות ריאה כרוניות שונות. בדיקה זו יעילה גם למי שסובל מנזק לריאות בשל חשיפה לחומרים מסוכנים. במהלך השנתיים האחרונות נוספה מחלה נוספת המשפיעה על הריאות. הקורונה.
ד”ר מיכאל קוצ’וק, מנהל יחידת ריאות במרכז הרפואי הלל יפה, האחראי על ניהול המרפאה,הרחיב לעיתון העיר News. “זוהי בדיקה קלה מאוד בה המטופל נושף אוויר לתוך מכשיר מדידה. באמצעות המכשיר מודדים את נפח האוויר שהוא מסוגל לשאוף ולנשוף. הבדיקה גם מודדת את המהירות בה המטופל נושף את האוויר מהריאות. ערכים נמוכים מהממוצע עלולים להצביע על כך שהריאות מתפקדות פחות טוב מהרצוי או על תפקוד ריאות לקוי”.
איזה שירותים רפואיים תעניק מרפאת הריאות החדשה – במסגרת מרפאות החוץ?
“אנו נעניק שלושה שירותים מרכזיים. ספירומטריה, שזו בדיקה הבודקת את נפח האוויר הנשאף ומהירות זרימה בדרכי הנשימה. הבדיקה נועדה לאבחן מחלות ריאה חסימתיות. למשל, ASTHMA, COPD, ברונכיטיס כרוני. אננו נבצע גם בדיקת נפח ריאות. בדיקה זו בודקת נפחי ריאות בשיטות שונות – כולל מכשיר פלטיזמוגרף. הבדיקה השלישית שנבצע היא בדיקת דיפוזיה. בדיקה זו מודדת את כושר חדירת החמצן לדם ותחלופת הגזים בריאות”.