שני המחבלים, שירו בראשו של החייל אברהם ברומברג ז”ל לפני יותר מארבעים שנה, צפויים להשתחרר מהכלא. בני משפחתו המתגוררים בזכרון יעקב מובילים את המאבק
שר הפנים אריה דרעה פנה ביום שלישי ליועצת המשפטית לממשלה, גלי בהרב מיארה. בפנייתו ביקש ממנה לאשר לו לפעול על-פי סמכותו, בהתבסס על חוק האזרחות, ולבטל את אזרחותם הישראלית של שני המחבלים כרים ומאהר יונס. השניים, אשר צפויים להשתחרר מהכלא במהלך הימים הקרובים, רצחו בשנת 1980 את החייל אברהם ברומברג ז”ל.
במכתבו ליועצת המשפטית לממשלה כתב השר דרעי, כי “לא יעלה על הדעת כי אנשים אלה ימשיכו להחזיק באזרחות ישראלית. ביטול האזרחות יהיה בו מסר חשוב, כאשר מדובר במי שהפכו לסמל בגין ביצוע מעשי טרור נפשעים אלה… הדברים מקבלים משנה תוקף ככל שמדובר במי שעושים שימוש באזרחותם הישראלית. ולו שם פגיעה במדינת ישראל ובאזרחיה”.
מדינת ישראל חייבת לקבוע במיידי ובצורה ברורה, כי מחבלים הם לא אזרחים. יש לשלול את אזרחותם ולגרשם לעזה או לשטחי הרשות
סמל אברהם ברומברג ז”ל נולד בזכרון יעקב. הוא למד בבית הספר היסודי ניל”י במושבה. בהמשך למד בבית הספר החקלאי בפרדס חנה ואת לימודי התיכון בבית הספר המקצועי “עמל” בחדרה. בגיל 16 התנדב למשמר האזרחי עד לשירותו הצבאי. בשנת 1978 התגייס, עבר הסבה מקצועית והפך למכונאי טנקים. מפקדיו סיפרו באותה עת, כי היה חייל למופת. הוא אף נשלח למבדקי קצונה, ובפועל מילא תפקיד של סמ”ר. בחודש נובמבר 1980, כשהיה בדרכו מבסיסו ברמת הגולן לביתו בזכרון יעקב, התנפלו עליו שני מחבלים. אברהם נאבק עימם, עד שנורה בראשו ונשקו נשדד. הוא הועבר במצב קשה לבית חולים רמב”ם בחיפה. שם נפטר מפצעיו ארבעה ימים לאחר מכן. אברהם הובא למנוחות בחלקה הצבאית של בית הקברות בזכרון יעקב. ראש הממשלה המנוח, מנחם בגין, כתב במכתב אישי ששלח לבני משפחתו, כי “הוא היה חייל מצוין, חבר למופת ואהוב על כל מי שהכיר אותו”.
את המהלך הציבורי לשלילת אזרחותם של שני המחבלים מובילים בני משפחתו של החייל אברהם ברומברג ז”ל. דובר המשפחה, אחיינו אבי ברומברג אשר נקרא על-שם דודו, אמר לעיתון העיר News, כי “אנו קוראים ליועצת המשפטית לממשלה לפעול לשלילת אזרחותם של הרוצחים. לא נשקוט עד לשלילת אזרחותם. מעל 20 שנה שאנחנו פועלים להשאיר את הרוצחים מאחורי סורג ובריח. מדינת ישראל חייבת לקבוע במיידי ובצורה ברורה, כי מחבלים הם לא אזרחים. יש לשלול את אזרחותם ולגרשם לעזה או לשטחי הרשות. רק כך תיוצר הרתעה מול הטרור מבית המבוצע על-ידי מחבלים. מחבלים הנושאים בידם האחת תעודת זהות כחולה ובידם השנייה את הנשק נגד המדינה. הם בוגדים והם שפלים. זו שעת מבחן לממשלת הימין החדשה, מגרו את הטרור מבית”.