המערך האורתופדי של המרכז הרפואי הלל יפה הוא אחד מבין בתי החולים הראשונים בארץ שהחל לטפל בפצעים כרוניים על ידי שימוש בחבישה מיוחדת המבוססת על דם המטופל
לראשונה בארץ ובמרכז הרפואי הלל יפה בחדרה טיפול בפצעים כרוניים על ידי טיפול ביולוגי ומניעת קטיעת רגליים.
הטיפול, פרי פיתוח ישראלי , נותן מענה יעיל ומהיר במקרים חמורים של פצעים כרוניים עד לכדי הצלת רגליים סוכרתיים מפני קטיעות.
מבית חולים הלל יפה נמסר, כי עד כה, השיטות השכיחות לטיפול בפצעים כרוניים הן חבישות ואקום, חבישות מתקדמות וכו’. טיפול זה מתבסס על דם מהמטופל, אותו מעבדים עם חומר מיוחד ליצירת קריש דם בעל תכונות ריפוי. הכנת קריש דם מבוצעת מיד עם לקיחת דגימת דם של החולה ליד מיטתו והקריש המוכן מונח עם החבישה המורכבת על הפצע.
לשיטה זו מספר יתרונות; טיפול קצר ומהיר, מניעת קטיעות רגליים וטיפולים ניתוחיים, טיפול המבוסס על דם המטופל, מפחית כאב ואינו דורש ציוד יקר לתפעול ויישום.
ד”ר מקסים גורביץ’, מנהל היחידה לכף רגל סוכרתית במרכז הרפואי הלל יפה, ציין: “שכיחותה ההולכת וגדלה של מחלת הסכרת מעלה את שיעור המטופלים שסובלים במהלך חייהם מרגליים סוכרתיים, שזוהי הסיבה העיקרית לקטיעת גפיים בעולם המערבי”.
“מוצר זה הינו בעל תכונות מיוחדות לריפוי פצעים כרוניים קשים, המבוסס על דם המטופל – מה שמגדיל את סיכויי האיחוי של הפצעים עד לכדי ריפוי מלא. פיתוח חדשני זה מהווה פתרון יעיל, מהיר ואיכותי במקרים קשים של פצעים כרוניים, פצעי לחץ ועוד”.
“טיפלנו כבר במספר מקרים מורכבים של מטופלים שסבלו מפצעי טראומה, פצעים פתוחים לאחר ניתוח שלא נסגרו כראוי וכן במטופלים שהצלחנו להציל את כפות הרגליים שלהם לפני קטיעה והתוצאות הן מדהימות”.
ד”ר ירון ברקוביץ, מנהל מחלקה אורתופדית ב’, מוסיף: “במערך האורתופדי אנו מתמקצעים ברפואה רגנרטיבית דהיינו טיפול המבוסס על רקמות ממטופל על מנת לתקן או להחליף רקמות או איברים בעלי תפקוד לקוי או חסר כתוצאה מנזק או מום מולד במטרה לאפשר לרקמות פגועות לחדש את עצמן”.
“מוצר זה מצטרף לשורה של טיפולים נוספים רגנרטיבים שאנו מבצעים במערך האורתופדי, ביניהם פגיעות בסחוס ופגיעות של שימוש יתר. טיפולים ביולוגים אלה הם עתיד הרפואה ואנו שמחים להיות החלוצים בתחום”.
תמונה-ד”ר מקסים גורביץ’, מנהל היחידה לכף רגל סוכרתית במרכז הרפואי הלל יפה. צילום דוברות הלל יפה