תושבי שכונת עין הים גילו, כי על כוונה לבנות בניין בן 16 קומות, שיסתיר להם את נופי הים והטבע המרהיבים; לטענתם במקור אושרו תשע קומות; הוועדה המחוזית: ההליך חוקי
שכונת עין הים היא שכונה חדשה שמתפתחת בימים אלה בחדרה. לאחרונה גילו דיירי מספר בניינים בשכונה, שבשבועות הקרובים תחל בנייתו של בניין בן 16 קומות, במקום תשע קומות, שלדבריהם, אושרו במקור.
נציגי הדיירים סיפרו, כי כשקנו את בתיהם הובטח להם נוף לים. לדבריהם במקור היה אמור לקום בניין בן 16 קומות צר, אולם ניידו זכויות לבניין סמוך והיזם ביקש היתר לתשע קומות רחב. עוד לטענתם בהמשך הגיש בקשה להגדיל את מספר יחידות הדיור ל-16 קומות. “למה להסתיר נוף משמאל כאשר אפשר גם להסתיר מימין מול הפרצוף?” שאלו.
בנוסף סיפרו נציגי הדיירים, כי לחלק מהתושבים שקנו דירות בשכונה נמסר, כי במקום יקום בניין בן תשע קומות.
לטענתם הם לא ראו כל פרסום אודות הגדלת יחידות הדיור ולכן גם לא הגישו התנגדויות לוועדה המחוזית בחיפה, שם אושרה התוכנית.
עוד טענו הדיירים, כי בוועדה המקומית חדרה אושרו לבנייה רק תשע קומות ולא ברור להם כיצד הוועדה המחוזית אישרה בניית 16 קומות.
הדיירים פנו באמצעות נציגיהם לוועדה המחוזית על מנת לאפשר להם להגיש התנגדויות, למרות שהתוכנית אושרה.
הדיירים מסרו למערכת “העיר News”, כי “האישור הנוכחי לתוספת הבניה, כפי שניתן על ידי הוועדה המחוזית, ניתן מבלי שניתנה לתושבי השכונה כל אפשרות להתנגד לתוכנית ולהתגונן להליכים הסטטוטרים במהלך שינוי התוכנית והגדלת מספר הקומות”.
עוד מסרו נציגי הדיירים, כי “הסיבה שלא הוגשה התנגדות על הבקשה לאישור ההגדלה, היא פשוט אי ידיעת תושבי השכונה על ההגדלה. איש מתושבי השכונה לא ראה שלט בנדון, טרם הוגשה הבקשה לוועדה המחוזית”.
כאמור הדיירים פנו לוועדה המחוזית חיפה על מנת לאפשר להם להגיש התנגדויות, אולם בקשתם נדחתה.
בתשובה מפורטת שנשלחה לדיירים נמסר, על ידי תכננת מחוז חיפה, ליאת פלד, כי “התוכנית פורסמה כדין ואושרה כדין ואין בידי לקבל את טענותיכם כפי שעלו בפנייתכם”.
לעניין החלטת הוועדה המקומית והאישור בוועדה המחוזית, נמסר בתשובתה של פלד, כי “בשעתו אכן דחתה הוועדה המקומית את הבקשה להיתר לתוספת 20% שטחי בניה ותוספת של תשע יחידות דיור שהוגשו… עם זאת, קריאת ההחלטה מעלה, כי זו נדחתה בשל “פגם טכני” ולא משיקול תכנוני”.
זאת ועוד נמסר לתושבי השכונה, כי לאחר דחיית הבקשה קידמו בעלי הקרקע תוכנית מתאר מקומית להגדלת זכויות הבניה ויחידות דיור בשטח: “אף ככל שהוועדה המקומית היתה סבורה כי אין זה נכון לאשר בקשה כאמור, בסמכות הוועדה המחוזית לאשר תוכנית שעניינה שטח ויחידות דיור אף בניגוד לעמדתה של הוועדה המקומית”.
נציגי הדיירים לא הסכימו עם התשובה שקיבלו וטענו, כי למרות תשובת הוועדה המחוזית, עדיין 100 מתושבי השכונה, המתגוררים בסמיכות לפרויקט המדובר, לא ראו כל פרסום או שילוט בעניין הגדלת זכויות הבניה ויחידות דיור.
לדברי נציגת התושבים: “עד שלא ישנו את החוקים, שיתנו עדיפות לתושבים וישימו אותם בראש, ימשיכו לשין מודעות קטנות חבויות ויפרסמו בעיתונים. מי קורא בכלל? אנשים עסוקים בקשיי חיי היומיום ואין מי שידאג לטובתם”.
עוד מסרה הנציגה: “מוסדות השלטון צריכים לשים את זכויות התושב בראש הסולם ולהגן עליו תוך שימת לב להנחיות החוק, שתהיינה ברורות, נגישות והגונות”.
נציגי הדיירים לא מתכוונים לוותר ושוקלים הגשת תביעה נגד בניית 16 קומות. לדבריהם כשקנו את בתיהם נמסר להם שהבניין יהיה בן תשע קומות והובטח להם נוף לים, אולם 16 קומות לא יאפשרו לתושבי השכונה ליהנות מהנוף שהובטח להם.
בנוסף מסרו: “אולי הגיע הזמן שבעלי עניין ידאגו לשלוח לכל אחד מבעלי הדירות העלולות להיפגע. לפחות לפרסם בבניין או דרך הוועד בנושא השינויים שהולכים לבצע. או אז נדע שבאמת חושבים על הפרט. שלט פצפון רחוק והודעה בעיתונות כבר לא עושה את זה. יש להתאים החוקים”.
“באשר להמשך ההליכים אנו מעוניינים להגיש תביעה לפי סעיף 197 ומתייעצים עם עורכי דין” ציינו נציגי הדיירים.
יזם התוכנית מסר בתגובה לטענות התושבים, כי “ההחברה פועלת בהתאם להנחיות הוועדה המקומית”.
תמונה-שכונת עין הים ושטח הבניין העתיד להיבנות
צילום-באדיבות נציגת הדיירים
1תגובה