עיתון העיר News חושף חשד לכאורה להתעללות. מה היה לאלו”ט לומר וכיצד הם נהגו במקרה?
אמו של ילד כבן חמש הלומד בגן לחינוך מיוחד באזור, גן המנוהל על-ידי הרשות המקומית ועל-ידי אלו”ט, הגישה תלונה במשטרת חדרה על חשד לכאורה לאלימות כלפי בנה בגן לפני כשבועיים. במשטרה מסרו, כי התקבלה תלונה ומתנהלת חקירה בנושא.
במהלך החודש האחרון, כך נדמה, עסוקים שוטרי תחנת חדרה, המעניקה שירות לשורה ארוכה של יישובים וערים, באין ספור תלונות של הורים. לפני כחודש זה החל בחשד להתעללות במעון ילדים באור עקיבא. לפני כשבועיים במקרה דומה בפרדס חנה, וכעת, ברשות מקומית שבשל מיעוט גני הילדים לחינוך מיוחד באזור כולו, לא נחשוף את זהות הגן ומיקומו.
הגן דיווח – הסייעת סטרה
כך מתארת האם: “ביום ב’ 21.3 בשעה 14:44, אנחנו, ההורים, קיבלנו מהגן הודעה שקרה מקרה של אלימות ושרוצים לעשות שיחת זום איתנו ועם הצוות. בזום נאמר לנו שבמפגש בגן, הילדים השתוללו ואחת הסייעות איבדה שליטה ונתנה סטירה מצלצלת לבן שלי”.
מה בעצם סיפרו לך בגן, שביקשו להיפגש אתכם ההורים?
“הם טענו שאף אחד מאנשי הצוות לא ראה את התקרית. הגננות לא היו בגן לטענתן, ואמרו שהסייעת סיפרה על מה שהיה. היא התנצלה וחיבקה את הילד אחרי שהרביצה לו. לילד היה סימן אדום על כל הלחי מהמכה ושריטה לאורך העפעף העליון שעדיין לא החלימה במלואה. מאז המקרה, הוא בטיפולים פסיכולוגיים ומצבו הנפשי לא טוב. בגן השעו את הסייעת לאחר המקרה, אבל הגשתי תלונה במשטרה באותו שבוע. הבנתי שביום בו הגשתי את התלונה, המשטרה כבר הגיעה לגן”.
בדיעבד, האם מספרת על סימנים מקדימים: “בשבוע האחרון בתהליך כניסה לגן הייתה רגרסיה מאוד קשה אצל הילדים. מדובר בגן תקשורת לילדים על הספקטרום. הילד סירב ללכת לגן בחודש האחרון בכל תוקף. היום אני מבינה את הסיבות לכך. היום הוא מספר על אירועים לא נעימים ואף אלימים מצד אותה סייעת בעבר. אמהות אחרות לילדים בגן ושיתפו שהילדים עם חרדות ופחדים והולכים אחריהן לכל מקום. לא חשבנו שזה יגיע לאלימות. לפני שהמקרה נחשף לא הבנו למה יש רגרסיה כזאת, למרות שהבנו שמשהו לא טוב קורה בגן”.
נכון לעכשיו, הילד ממשיך ללכת לאותו גן. “הוא בגן עם ליווי של פסיכולוגית צמודה שנמצאת איתו”, מסבירה האם. “לא רציתי להשאיר אותו בגן הזה אחרי מה שקרה, אבל אחרי התייעצות עם פסיכולוגים של אלו”ט ושל הרשות, הבנתי שאם אוציא אותו מהגן עכשיו ואעקור אותו מהסביבה המוכרת שלו, זה עלול לערער עוד יותר את עולמו. זה לא פשוט בכלל”. עם זאת, האם אומרת, כי אינה בוטחת בצוות הגן לאור שינויי גרסאות בנוגע לאירוע, אך היא בוטחת במשטרה שתחקור את האירוע כראוי.
הרשות המקומית מגנה כל מעשה אלימות
מהרשות המקומית נמסר בתגובה, כי “האירוע המדובר נמצא בחקירת משטרה. צוות אגף החינוך והגננת שוחחו עם ההורים ועושים כל שנדרש לשמור על ביטחון הילדים ולוודא הקפדה על סביבה חינוכית מיטבית. עמותת אלו”ט, האמונה על שירותי הטיפול עבור ילדי החינוך המיוחד, הונחתה להקפדה מירבית על גיוס עובדות בעלות הכשרה ורקע מתאימים. הרשות המקומית מגנה כל מעשה אלימות. רואה זאת בחומרה ותעשה כל שניתן כדי למנוע מעשי אלימות מכל סוג.”
מאלו”ט נמסר בתגובה, כי “אלו”ט מפעילה בגן את הטיפול הבריאותי המקדם ויחד עם צוות משרד החינוך והרשות המקומית אחראי לביטחונו ושלומו של כל אחד מילדי הגן. כחלק ממדיניות השקיפות באלו”ט דיווחנו על המקרה לאם והתייחסנו אליו במלוא החומרה. תוך עריכת בירור מקיף שבסופו הוחלט לסיים את עבודתה של הסייעת באלו”ט. הנושא עבר לחקירת משטרה ואנו נשתף פעולה ככל שיידרש”.
ממשרד החינוך מסרו בתגובה, כי “האירוע נמצא בחקירת משטרה ונפעל על פי הנחיותיהם. הפיקוח מלווה את הגן ליצירת אקלים מיטבי לטובת כלל קהילת הגן. העובדת אינה מועסקת על ידינו ואינה נמצאת יותר במוסד החינוכי”.
את תגובת הסייעת לא ניתן היה להשיג, עד למועד סגירת הגיליון.