תושב אזור חדרה, עובד בנתב”ג, הפך לנכה לאחר שלקה בקורונה. לאחרונה הוכר העובד כנפגע עבודה ע”י המוסד לביטוח לאומי ויזכה לגמלה חודשית גבוהה.
עובד בכיר בנתב”ג, תושב אזור חדרה, שנחשף במהלך עבודתו, בדצמבר 2020, לחולה קורונה מאומת, פיתח מחלה קשה שהותירה בו נכויות לא פשוטות לכל החיים.
בתביעה, אותה הגיש העובד למוסד לביטוח לאומי (המל”ל), באמצעות עורכי הדין גיל קראוס ושירי אלון, נטען כי מאז שהחלים העובד מן הנגיף, הוא סובל מתסמיני פוסט קורונה חמורים. ברשימת התסמינים החלקית: קשיי נשימה, הפרעות קשב וריכוז, המלוות באיבוד זיכרון לטווח קצר. כאבי ראש עזים ומיגרנות, חולשה כללית המלווה בכאבי שרירים, מגבלות בתנועה ועוד.
ועדה רפואית של המל”ל הכירה לאחרונה בעובד כנפגע בעבודה. היא אף קבעה לו אחוזי נכות זמניים בשיעור של 25% כתוצאה מההידבקות בנגיף.
לדברי עוה”ד קראוס ואלון, כתוצאה מההכרה בעובד כנכה מעבודה, הוא צפוי לקבל מהמל”ל גמלה ראשונית בת עשרות אלפי שקלים. לאור מצבו הבריאותי אף צפוי ככל הנראה לקבל גמלה גם בעתיד ולמשך כל חייו.
עוה”ד קראוס ואלון מסבירים, כי מי שנדבק בקורונה כתוצאה מחשיפה לחולה מאומת במקום עבודתו, עשוי להיות מוכר על ידי המל”ל כנפגע עבודה. זאת, כמובן, בתנאי שהצליח להוכיח את הקשר הסיבתי בין ההידבקות בנגיף לבין מקום העבודה. כאשר החוק דורש קשר סיבתי בסבירות גבוהה.
“פחות מדברים על החולים הרבים שכביכול כבר החלימו, אבל בפועל נותרו נכים וסובלים מפוסט קורונה”.
לדבריהם, כאשר מדובר בין היתר, בעובדי שדות התעופה או ביקורת הגבולות, קל יותר להוכיח קשר סיבתי מובהק. מהסיבה, שמדובר בעובדים הנמצאים בקו החזית הראשון מול הנגיף. יותר פשוט להוכיח שנחשפו בצורה כלשהי לחולה קורונה במהלך עבודתם.
השיח היומיומי בנושא הקורונה נסוב בעיקר סביב מספר החולים הקשים. במהלך הגלים על המחוסנים במנה הראשונה, השנייה והבוסטר, תפוסת בתי החולים ושיעור התמותה.
“פחות מדברים על החולים הרבים שכביכול כבר החלימו, אבל בפועל נותרו נכים וסובלים מפוסט קורונה”.
לדברי עוה”ד קראוס ואלון, להכרה של המל”ל בחולים אלה כנפגעי עבודה, יש משמעויות מרחיקות לכת. “מעבר לנכות ולתשלומים הזמניים, עשוי המוסד לביטוח לאומי לקבוע, בהמשך, נכות קבועה. נכות אשר תזכה אותם במקרים לא מעטים בגמלה חודשית קבועה או במענק חד פעמי לא קטן”.
מה קובע החוק – הרי מדובר בתחום חדש מאוד?
“חוק הביטוח הלאומי קובע, כי כל מי שהוכר על ידי המל”ל כנפגע עבודה ומצבו הרפואי מתדרדר סביב אותה נכות שנגרמה לו בעבודה, יוכל להגיש בכל עת תביעה להחמרת מצב. זאת, על מנת, שאחוזי הנכות שלו יגדלו. בהתאם גם יגדלו הזכויות להן יהיה זכאי. נפגעי העבודה זכאים גם להחזרים כספיים. זאת עבור הוצאות הרפואיות שנגרמות או שייגרמו להם בעתיד, כתוצאה מנכותם. לדוגמא: מימון טיפולים משקמים או החזרים מלאים להוצאות בגין משככי כאבים או קנאביס רפואי”.