בפרדס חנה-כרכור תרגלו, השבוע, מצבי חירום שונים ושימוש במערכת “שועל”; נפילת טילים על היישוב, חילוץ נפגעים מבין הריסות, הפסקת חשמל ופגיעה באספקת המים
לראשונה תורגלו צוותי מועצת פרדס חנה-כרכור, באופן מלא, את השימוש במערכת “שועל” שהיא מערכת שליטה ובקרה (שו”ב) אשר פותחה ע”י צה”ל והוצעה למספר רשויות מקומיות בהן פרדס חנה כרכור.
במהלך התרגיל תרגלה המועצה המקומית פרדס חנה כרכור מגוון תרחישים שביניהם: נפילת טילים על היישוב, חילוץ נפגעים מבין הריסות, הפסקת חשמל, פגיעה באספקת המים ועוד.
מערכת “שועל” מאפשרת ניהול אירועים ומענה לרציפות תפקודית בכלל השלבים איתם מתמודדת רשות: שגרה, מעבר משגרה לחרום, ניהול החירום וחזרה לשגרה.
ממועצת פרדס חנה-כרכור נמסר, כי בבסיסה המערכת מתנה יכולת לרשות לתכנן ולנהל את המאמצים והמשאבים בצורה יעילה ואפקטיבית בתוך הארגון, מול רשויות וארגונים ברמות השונות וכמובן למתן שירות מיטבי למען התושבים.
בנוסף בין יכולות המערכת, לייצר למטה המועצה ברשות לקבלת בסיס נתונים החלטות נכונות בזמן הנכון ע”י יצירת ועדכון תמונת מצב אינטגרטיבית ומעודכנת ותמיכה בתהליך הערכת המצב.
המערכת מאפשרת לכלל הגופים ברשות לייצר שפה משותפת וע”י כך לקצר את מעגלי הטיפול ואת אי הבהירות הקיימת בכל מצב שאיננו שגרתי.
הגר פרי יגור, ראש המועצה, מסרה, כי “מדובר בתרגיל בעל חשיבות רבה, הן בהיבט המערכתי וגם ברמת הפרט. בשעת חירום לאומית, המועצה תאלץ להתמודד עם מגוון תרחישים לבדה וכחלק מכך אנחנו נערכים ומתרגלים בהתאם”.
“אני מודה לקב”ט המועצה וצוות מחלקת הביטחון על ההכשרות הרבות והתרגולים לאורך השנה שמביאים לכשירות ומקצועיות צוותי המועצה. לאחר שנה מורכבת והתמודדות עם מצב חירום לאומי בריאותי-כלכלי-חברתי ובפרט על רקע הניסיון שצברנו, יותר ויותר מתחדד הצורך במוכנות הארגון למצבי חירום”.
יעקב סלוים, קב”ט המועצה ומנהל מחלקת ביטחון ושירותי חירום, הוסיף: “כחלק משיפור ושימור מוכנות המועצה לתרחישי חירום שונים, נערך השבוע תרגיל במהלכו דומו תרחשי נפילת טילים, הפסוקות חשמל, חילוץ לכודים ועוד. מטה המועצה ומכלולי המועצה השונים תרגלו בנוסף את השימוש במערכת “שועל אזרחי”.
תמונה-מתרגלים חירום במערכת “שועל”
צילום-באדיבות מועצת פרדס חנה-כרכור