בעקבות הקרבה של קווי המתח לבתים ולגני ילדים בשכונת הדר בפרדס חנה-כרכור, ופניית פעילים ואנשי ציבור, המליץ המשרד להגנת הסביבה לבדוק אפשרות להטמנת קווי המתח מתחת לאדמה
לאחר בדיקה קבע המשרד להגנת הסביבה, כי רמות הקרינה מקווי המתח בשכונת הדר, הסמוכים לבתי התושבים ולגני ילדים, תקינות.
תושבי השכונה חיים מזה שנים בסמיכות לקווי מתח גבוה של חברת החשמל. לא פעם הביעו התושבים חשש מפני הקרינה מקווי מתח אלה.
במשך שנים פועלים חברי מועצה ופעילים חברתיים על מנת שחברת החשמל תטמין את קווי המתח מתחת לאדמה. לאחרונה עלה המאבק מדרגה לאחר שחבר המועצה, עו”ד אביעד סיני, הממונה גם על איכות הסביבה, והפעיל החברתי, ארז אריאב, פנו לשרה להגנת הסביבה, גילה גמליאל, על מנת שתפעל להטמנת קווי המתח הגבוה.
השרה גמליאל הורתה לבצע בדיקות קרינה לקווים העוברים בסמיכות לבתי התושבים. השבוע הגיעו תוצאות הבדיקה, שמהן עולה, כי רמות הקרינה תקינה.
מתוך הדוח עולה, כי המדידות בוצעו לאורך הקו, בחדרי מדרגות של בניינים סמוכים, בדירת מגורים הסמוכה לקו וכן בסמוך לגדרות גני ילדים.
בדוח נמסר, כי מדובר על ערך תקין בהתאם להמלצות המשרד ומשרד הבריאות, גם בהתחשב בשעה ובתנאי מזג האוויר ביום המדידה.
בהמלצותיהם מסרו פרופ’ סטיליאן גלברג, ראש אגף מניעת רעש וקרינה ואינג’ ארטור קולנגייב, ממונה על קרינה בלתי מייננת, כי “כדי לאפשר פיתוח עירוני גם ברצועת הקרקע דרכה עובר קו החשמל, יש לבדוק עלות תועלת להטמנת הקו בהתחשב במחיר הקרקע באזור, בהעלאת ערך הדירות באזור, בשיפור איכות החיים ובחיסכון של חברת החשמל בתחזוקת הקו.
עו”ד אביעד סיני מסר למערכת “העיר News”, כי “אני מודה למשרד להגנת הסביבה על ההיענות והנכונות, לתושבים שפתחו לנו את ביתם לביצוע הבדיקות ולפעילים במטה המאבק כולל לארז אריאב יושב ראש המאבק ולחברי מ”מ ראש המועצה יואב קעטבי על הסיוע בעניין”.
“המשרד להגנת הסביבה אמר באופן מפורש כי חשוב להטמין את הקווים לטובת פיתוח האזור ושמירה על איכות החיים של התושבים. כמו כן, נקבע על ידי המומחים מטעמו כי על פי הסטנדרטים נכון להיום לא היה קם קו מתח כל כך קרוב לישוב”.
“פרדס חנה כרכור אחד מהישובים היפים והטובים בארץ. נדאג להמשיך לפעול וללחוץ על כלל הגורמים על מנת להבטיח שימשיך כך, לשמר את איכות החיים ולהביא לכך שכלל המפגעים בפרט קו המתח יטופלו לרווחת התושבים”.
יו”ר מטה המאבק קווי המתח במערב הישוב, ארז אריאב, מסר: “מטה המאבק העביר לאחרונה לעיון הציבור את הדו”ח שהוכן ע”י אינג’ ארטור קולנגייב, הממונה לעניין חוק הקרינה הבלתי מיוננת במשרד להגנת הסביבה. כל זאת לאחר סיור ארוך בישוב שהתקיים יחד עם פרופ’ סטליאן, ראש אגף רעש וקרינה ממשרד להגנת הסביבה, מר ארז אריאב, יו”ר מטה המאבק, מר יואב קעטבי, מ”מ ראש המועצה פרדס חנה כרכור ולעורך הדין אביעד סיני, חבר המועצה המקומית פרדס חנה כרכור ועם בעלי דירות סמוך לקו המתח.
“בפגישה שהתקיימה עמו כמו גם בסיור, שב והדגיש פרופ’ סטיליאן כי המלצת הגורמים המקצועיים היא לקבור או להעתיק את קו המתח ללא דיחוי. כמו כן, ציין הפרופ’ סטיליאן כי על פי התקנים נכון להיום, קו מתח כזה לא היה צריך לקום”.
“לשמחתנו, נכון להיום, הזרם נמוך יחסית המועבר בקו המתח, הופך את הקרבה של הבניינים הסמוכים אליו לפחות מסוכנת אך חשוב לטפל בעניין קו המתח כדי לאפשר לפתח את האזור ולמנוע את הסכנה בעתיד”.
“נמשיך להילחם על מנת לרתום את כלל הגופים הרלוונטיים כולל רשות החשמל, חברת החשמל, המועצה המקומית, המשרדים השונים כולל משרד האנרגיה והגנת הסביבה על מנת להביא לשינוי המיוחל בעניין”.
*קווי המתח בסמיכות לבתי מגורים. צילום ארז אריאב