בית הדין לעבודה בנצרת קיבל בקשת ההסתדרות; הורה לעצור הליך השימוע בהסכמת שני הצדדים. ניר בן חיים: שמח שנוכל לחזור למשא ומתן מול רשות העתיקות.
שביעות רצון בהסתדרות במרחב חדרה בעקבות החלטת בית הדין האזורי בנצרת. ביה”ד קיבל ביום שני את בקשת ההסתדרות והורה לעצור את תהליך הפיטורין של עובדי רשות העתיקות באתרי קיסריה ובית שאן. ההליך אמור היה להתחיל השבוע. בתום הדיון, קבעה שופטת בית הדין לעבודה, רויטל טרנר, כי הליך השימוע לפני פיטורים יבוטל. עוד קבעה, כי הצדדים יחזרו לשולחן המו”מ. כמו כן קבעה, כי על הממונה על השכר במשרד האוצר להודיע על עמדתו (בתוך 14 ימים). זאת בנוגע להפרשות סוציאליות עבור העובדים – בתקופה בה יצאו לחל”ת לצורך המשך מו”מ.
הפרשה החלה בערב חג פסח, במסגרתו קיבלו העובדים, רובם בני 60 ומעלה, מכתבי זימון לשימוע. המהלך, כך נטען החל, למרות מו”מ בין הנהלת רשות העתיקות לבין נציגות ועד העובדים. מו”מ בו הוסכם, כך נטען על-ידי ההסתדרות, על הקפאת המצב עד להקמת ממשלה חדשה.
רשות העתיקות טענה, כי לא תוכל להמשיך בהעסקת כלל העובדים – זאת בהיעדר תקציב מדינה. כידוע, זה למעלה משנתיים שאין תקציב מדינה מאושר. מנגד טענו בהסתדרות, כי מדובר בפעולה חד צדדית – למרות שהציעו חלופות במסגרת המו”מ. בין השאר, הוצאת עובדים לחל”ת, הסדרת פרישה מוקדמת ועוד. במסגרת הדיון בביהמ”ש, הוסכם בין הצדדים, כי במידה ולא יתקבלו החלטות במסגרת המו”מ, יוצאו העובדים בעוד כשבועיים לחל”ת. עוד נקבע, כי החל”ת יימשך עד למיצוי השיחות בין הצדדים במסגרת המו”מ. עוד נקבע בין הצדדים, כי הרשות לא תמסור זימונים לשימוע טרום פיטורין ללא הודעה מוקדמת לבית הדין ולהסתדרות.
את ההסתדרות ייצגו בבית הדין עו”ד פיראס סעדי וכן עו”ד גלי שטיינברג. את המהלך עצמו ליוו אפרים צמח-כהן, מזכיר איגוד במרחב עמקים ודבורי לוי, מזכירת איגוד מקצועי במרחב חדרה.
יו”ר ההסתדרות במרחב חדרה, ניר בן-חיים, מסר בתגובה כי מדובר “בהחלטה נכונה וחשובה, עם מסר ברור, המבהיר, כי על מעסיקים להתנהל בשקיפות ועל פי דין. אני שמח שנוכל לחזור לשולחן המשא ומתן. זאת במטרה להגיע להסכמות הכי טובות שאפשר – הן לעובדים והן לחברה”.
כתבות נוספות העשויות לעניין אתכם: קיסריה: גן לאומי יוקם מתחת למים
- צילום: קמרונות במרכז המבקרים החדש בקיסריה. צילום: יוני ריקנר, ויקטור לוי ארט, אסף פינצ’וק. מתוך אתר רשות הטבע והגנים.