גנדלמן הושעה מתפקידו; ניר בן חיים מונה למחליפו על ידי חברי המועצה
מ”מ ראה”ע חדרה, ניר בן חיים, ישמש במהלך ששת החודשים הקרובים כמחליפו בפועל של ראש עיריית חדרה המושעה, צביקה גנדלמן. החלטה על-כך התקבלה במהלך ישיבה שלא מן המניין אשר כונסה על-פי דרישת החוק. למינוי ממלא מקום אשר יוענקו לו כל סמכויות ראה”ע.
בישיבה עצמה, השתתפו 14 חברי וחברות מועצה. בלטו בהיעדרם שלושת חברי סיעת מחוברים, יניב דרי, רון שגן ורונן הילף. חברי סיעת ש”ס בועז ביטון ומשה אלמליח וחבר הליכוד גדי אריאלי. כמו כן, באופן מובן, לא הגיע ראה”ע המושעה, חבר המועצה צביקה גנדלמן. חברי המועצה שהגיעו, בהם קבוצת ה-13 שבחרה בניר בן חיים שהציג מועמדותו לתפקיד, הביעו אכזבתם על החלטת חברי המועצה שהדירו רגליהם ולא לקחו חלק בהליך דמוקרטי שנקבע ונדרש על-פי דין.
![ניר בן חיים](https://citynews.co.il/wp-content/uploads/2021/07/nir-ben-haim-e1642662250568-300x259.jpg)
מי שכן הגיע, וזכה למחיאות כף, הוא חבר המועצה ויד ימינו של גנדלמן, שי ברכה. ברכה, אומנם, הצביע נגד. אך הודיע כי יפעל במועצת העיר בצורה עניינית ויצביע בהתאם לטובת העיר, ללא קשר בין אופוזיציה לקואליציה.
בין הנואמים בלט יו”ר האופוזיציה, חבר המועצה טל אליהו. שקרא מעל במת המועצה לראה”ע המושעה, צביקה גנדלמן, לעשות “מעשה ראה”ע ישראל סדן” ולהודיע על התפטרותו.
הוועדה השעתה
הוועדה לבחינת השעיית ראשי רשויות בשל הגשת כתבי אישום, התכנסה בתחילת חודש ינואר. ביום ראשון השבוע פרסמה את החלטתה: להשעות את גנדלמן שמשפטו הפלילי צפוי להתחיל במהלך חודש פברואר, לתקופה בת חצי שנה.
בהודעת משרד הפנים נכתב. כי ביום 26 באוקטובר 2021 הגישה המדינה כתב אישום נגד צבי גנדלמן המשמש כראש עיריית חדרה.
בו יוחסו לו עבירות של מרמה והפרת אמונים, מידע כוזב או פלט כוזב, קבלת דבר במרמה ושיבוש מהלכי משפט.
הוועדה לבחינת השעיית ראשי רשויות התכנסה כדי לדון בבקשת היועץ המשפטי לממשלה, ד“ר אביחי מנדלבליט, שבסמוך ובמקביל להגשת כתב האישום, הגיש בקשה לכינוס הוועדה. בבקשתו ביקש מהוועדה לדון בהשעיית גנדלמן מתפקידו כראש עיר. כמו כן להשעותו מפעילות במסגרת תפקידו הציבורי כחברי מועצה.
הוועדה לבחינת השעיית ראשי רשויות בשל הגשת כתב אישום דנה בעניינו של גנדלמן. בהחלטה שניתנה ביום ראשון, 16 בינואר 2022 ,קבעו חברי הוועדה, פה אחד. כי גנדלמן יושעה מכהונתו בראשות עיריית חדרה. השעייתו הינה עד ליום 20 ביולי 2022 ,עם סיום שנת המשפט הנוכחית.
בהחלטתם כתבו חברי הוועדה כי נגד גנדלמן ”הוגש כתב אישום המייחס לו שורה של עבירות פליליות בדרגות חומרה שונות. צבר המעשים מלמד כי לא היו למשיב עכבות בנקיטת פעולות בניגוד לדין ולמינהל ציבורי תקין.
אף שמדובר במקרים בדרגות חומרה משתנות ואף שלא דובר בפעולות מתוחכמות יתר על המידה. הן אינן הולמות ראש רשות שאמור לשמש מופת לניקיון כפיים וטוהר המידות“.
באשר להחלטתם כתבו חברי הוועדה, כי ”ההסדר החקיקתי מכוחו פועלת ועדה זו אמור להביא לידי איזון בין ערכים של טוהר מידות ואמון הציבור בשלטון המקומי. לבין המימד הדמוקרטי המגולם בבחירה ישירה של ראש הרשות והזכות לבחור ולהיבחר. המשיב נבחר פעמיים לתפקיד. בפעם השנייה זכה בבחירות בסמוך לאחר החקירה נשוא בקשה זו, חרף החשדות הכבדים שהיו אז נגדו בעבירות שוחד. חשדות שנזנחו על-ידי המדינה – עת הוגש כתב אישום בעבירה של מרמה והפרת אמונים“ (עבירה קלה יותר).
חברי הוועדה ציינו, כי ”בהתחשב במלוא השיקולים, לקולא ולחומרא, לא מצאנו כי מוצדקת השעיה לתקופה המרבית של שנה. על כן, אנו מורים בזה על השעיית המשיב מכהונתו כראש עיריית חדרה עד לסיום שנת המשפט
הנוכחית“.
עוד ציינו חברי הוועדה, כי המדינה לא ביקשה להרחיקו מן העירייה מעבר למסגרת הימים שנקבעה בסמוך לחקירה. כמו כן, לא נעלמו מעיניה ”נסיבותיו האישיות, עברו המפואר בצה“ל והשבחים שקיבל והציג בפנינו על ניהול העיר. אלא, שהצטברות המעשים, התמשכותם וזיקתם הישירה לתפקידו של המשיב מטים את הכף לחובתו של המשיב ומצדיקים השעייתו“.
בהקשר זה יש לציין כי רק לאחרונה קיבלה עיריית חדרה מעמד של ’רשות איתנה‘. דבר המצביע על התנהלות מקצועית טובה של העירייה”.
פרקליטיו של גנדלמן מסרו בתגובה להחלטת הוועדה להשעיית ראשי רשויות שהואשמו בפלילים, כי “ההחלטה להשעותו לחודשים בודדים היא ייחודית ויוצאת דופן ומלמדת על חולשת התיק הפלילי… מדובר במכה קשה, ואולי קטלנית, להליך הפלילי שמתנהל נגדו“