במהלך שנת 2022 ייצרו תושבי פרדס חנה – כרכור 16,187 טון אשפה ביתית. הבשורה הטובה: המהלכים לקידום מיחזור פסולת מציגים גידול של מאות אחוזים
לקראת חג הפסח, בו חל גידול חד בכל רחבי הארץ בהשלכת פסולת וגרוטאות, מתפרסמים נתוני הפסולת והמיחזור של תושבי פרדס חנה – כרכור. הנתונים, אשר מתייחסים לשנת 2022, מצביעים על גידול חד של מאות אחוזים בכמויות ובהיקפי המיחזור. זאת, כחלק מרפורמה מקיפה – מה שמציב את המושבה הוותיקה ברשימת הרשויות היותר ירוקות.
במהלך שנת 2022 ייצרו תושבי המושבות 16,187 טונות של אשפה ביתית. 4,881 טונות הלכו להטמנה. במסגרת הליכי הפרדה נמסרו 50 טון זכוכית, 85 טון נייר וכן 360 טונות של קרטון למיחזור. מעל 19 טון טקסטיל וביגוד ומעל 250 טון אריזות מזון שונות.
שנת 2022 התאפיינה בכמות הגבווה של איסוף גזם וגרוטאות. מעל 11,839 טון גזם וגרוטאות. עוד עולה מהנתונים, כי במסגרת המהלך לייצור קומפוסט ביתי (זבל אורגני לאדמה, אותו מייצרים באמצעות אשפה אורגנית ביתית) ייצרו תושבי פרדס חנה 250 טון באמצעות קומפוסטרים מסובסדים. התושבים הקפידו להשליך פסולת אלקטרונית לפחים הנכונים ואספו למיחזור כשלושה טון פסולת אלקטרונית. בהיבט פינוי אסבסט מהמרחב הציבורי, הנחשב לאחד החומרים המסוכנים יותר, פינתה המועצה מעל 23 טון. פינוי זה מחייב עבודה עם באמצעות אנשי מקצוע מיומנים ומוסמכים.
בעקבות הנתונים המצביעים, כאמור, על גידול חד בהיקף המיחזור, הודיע אגף שפ”ע על הרחבת הפעילות. כך, למשל, פיילוט שקיות כתומות עד הבית שהחל בשנת 2022, הורחב השנה. הוא כבר כולל, בנוסף, 2000 בתי אב צמודי קרקע.
באגף שפע מדגישים, כי “איסוף האריזות בשקיות כתומות, מעלה את איכות ההפרדה. במקביל, מפנה את המרחב הציבורי מפחים מיותרים ומקל על התושב בתהליך האיסוף. בתים המשתתפים בפיילוט מוצאים את השקיות הכתומות פעם בשבוע (ביום א’ עד השעה 08:00). האיסוף נעשה באופן אישי משער הבית”.
בשל הגידול החד בהשלכת פסולת אלקטרונית, הנחשבת בשל החומרים שבה לרעילה, הרחיב אגף שפ”ע את מוקדי הפינוי. במושבה מספר פחים לפסולת אלקטרונית, שהמרכזיים בהם נמצאים בדרך למרחב – פינת חשמונאים, מתנ”ס פרדס חנה וכן פוליצר כרכור.