הרקע: הסכסוך החריף בין עיריית חדרה לוועד העובדים. הצעד החריג, לטענת ועד העובדים: יו”ר הוועד לא הורשה להיכנס לדיון בוועדת המכרזים. בעקבות זאת ניתנה ההוראה לסייעות להפסיק עבודתן.
זעם בקרב הורי ילדי הגנים העירוניים בעיר חדרה. הסכסוך המתמשך בין הנהלת העיר חדרה לוועד עובדי העירייה עולה מדרגה. בהנחיית ועד העובדים, בגיבוי ההסתדרות, הופסקה עבודת הסייעות בגני הילדים ללא התראה מוקדמת. העבודה הופסקה בשעה 10:00 בבוקר, וההורים נקראו לאסוף את ילדיהם.
ההודעה המפתיעה, ללא כל התראה, מעוררת זעם רב בקרב ההורים. “עם כל הכבוד לסכסוכים הבלתי פוסקים, אנחנו לא אמורים לשמש בני ערובה של אף אחד. הורדנו ילדים, יצאנו לעבודה ועכשיו צריכים לאסוף. שרפו לנו יום עבודה שלא נקבל עליו החזרים”, אמרה אמא זועמת ששני ילדיה במערכת גני הילדים העירונית.
הרקע לשיבושים הוא, כאמור, המאבק בין ועד עובדי עיריית חדרה בראשות יו”ר הוועד איציק יצחקי, לבין הנהגת העיר. זאת על רקע שורה של החלטות ופעולות שמקדמת הנהלת העיר. הפעם, כך לטענת גורמים בעירייה, ויכוח חריף שהתגלע בבוקר יום שני בנושא נוכחות נציגות הוועד בוועדת המכרזים העירונית. הוויכוח התלהט, כך לדברי גורמים שונים, יצחקי ניסה להיכנס לוועדה ופונה מהמקום. בהמשך, כך נטען, אף הוזמנה משטרה למקום.
בעקבות זאת הורה ועד עובדי עיריית חדרה על חידוש השיבושים. חבר ועד עיריית חדרה, איציק ציונית, אף שיחרר הודעה מצולמת – בה הדגיש, כי מדובר בחלק מצעדים ארגוניים, המאושר במסגרת המאבק המנוהל על-ידי ההסתדרות.
החלטת ועד עיריית חדרה, כאמור, הפתיע לא רק את ההורים אלא גם את הנהלת עיריית חדרה. באגף החינוך, שגילו על הוראות הוועד בזמן אמת, מיהרו לשלוח הודעות לסייעות. “לא עוזבים גן ילדים באמצע היום. שביתת מחאה היא כלי לגיטימי וחוקי בהודעה מראש. באמצע היום לא עוזבים. זהו צעד לא חוקי”, כתב שלומי דהאן, מנהל אגף החינוך. את הודעתו סיים בפנייה ישירה: “אני מבקש מכולכן לסיים את יום העבודה כמתוכנן, למרות הודעת ועד העובדים”.
מעיריית חדרה נמסר בתגובה, כי “על פי הנחיות משרד הפנים, חברי ועד העובדים לא רשאים לשבת בוועדת מכרזים. למרות זאת, הבוקר, שני, ניסה יו”ר הוועד להתפרץ לוועדת מכרזים שהתכנסה הבוקר. כשסורב על ידי המנכ”ל, התפתחה מהומה שבסיומה הוזמנה משטרה שפינתה את יצחקי מהבניין והוא עוכב לחקירה. לצערנו הרב, יו”ר הוועד החליט לפגוע בתושבי העיר והורה לסייעות, בצורה לא חוקית, לעזוב את העבודה בשעה 10.00”.
יו”ר ועד עובדי עיריית חדרה מסר בתגובה, כי “ועד העובדים ימשיך במאבקו הצודק החוקי והלגיטימי. הוא אף יחריף את המאבק למען שמירת זכויותיהם של עובדי העיריה, שהנהלת העיר רומסת מידי יום ביומו באופן גס ובוטה”.