ראש מועצת זכרון יעקב הודיע השבוע, כי המועצה מתנגדת נחרצות לתכנית מתאר, אשר אושרה להפקדה ותוסיף ליישוב אלפי יחידות דיור; ראש המועצה: החשש שהתוכנית תהפוך את זכרון יעקב לעיר סואנת
לפני כשבוע אישרה הוועדה המחוזית לתכנון ובניה חיפה להפקדה תכנית מתאר, אשר בעקבותיה קמה סערה ביישוב. נודע, כי לתכנית הוגשו כ-100 התנגדויות ובראשן התנגדותה של מועצת זכרון יעקב. החשש שזכרון יעקב תהפוך למקום אחר ולעיר סואנה. כך לדברי ראש המועצה, זיו דשא.
תכנית המתאר, אשר הופקדה בספטמבר 2019 ואשר קודמה על ידי ועדת היגוי בין משרדית למנהל התכנון ולמשרד הבינוי והשיכון, אושרה כאמור על ידי הוועדה המחוזית.
בזכרון יעקב מתגוררים כיום כ-24 אלף תושבים. תכנית המתאר משתרעת על פני שטח של כ-32 אלף דונם וכוללת כ-4200 יחידות דיור, תוספת של למעלה מ-30 אלף תושבים. זאת עד שנת 2040. התכנית א, מאפשרת הגדלת היישוב ללמעלה מ-15 אלף יחידות דיור.
בנוסף כוללת התכנית שטחים פתוחים ושטחי מסחר, תעסוקה ותיירות. כמו כן תוקם תחנת רכבת, אשר בסמוך לה יוקם אזור תעסוקה, שיהיה משותף למספר רשויות באזור.
בעקבות אישור התכנית הודיע ראש מועצת זכרון יעקב, זיו דשא, בדף הפייסבוק שלו, כי” השבוע פורסם בעיתונות כי הוחלט לפרסם למתן תוקף את תוכנית המתאר של זכרון יעקב לשנת 2040. המועצה לא קיבלה על כך כל מסמך רשמי או פרוטוקל החלטות”.
“יחד עם זאת המועצה מתנגדת נחרצות לתוכנית והובילה מהלך התנגדות ( בנוסף ל 100 התנגדויות נוספות)”.
“עיקר ההתנגדות מתייחס לצפיפות, לפגיעה בתוכניות קיימות, בחוסר איזון בין שטחי מסחר למגורים, באי מתן שלביות לביצוע בצפיפות בלתי סבירה במרחבים רבים ובעיקר בחשש שהתוכנית שהוועדה המחוזית מקדמת בניגוד לעמדת המועצה, תהפוך את זכרון יעקב למקום אחר ולעיר סואנת”.
דשא הוסיף, כי “את ההתנגדות מובילה עו”ד אילנה בראף ושותפים להכנת ההתנגדות שמאים, אדריכלים, יועצי תחבורה, ופרוגרמתיים. ההתנגדות הוגשה במהלך שנת 2020 ובשבוע שעבר היה מועד דיונים אחרון להתנגדות”.
*ראש מועצת זכרון יעקב, זיו דשא. צילום באדיבות מועצת זכרון יעקב