• צוות מרפאת שיניים דר עלאא סלטי
  • מטבחי יוקרה
  • מיטות וספות למכירה של רשת בננה שופ

השפכים זרמו לנחלים ובתאגיד מי עירון לא ידעו

במשך למעלה מ-10 ימים הוזרמו שפכים לנחלי מנשה המובילים מי שטפונות למאגרי מים בקיסריה; בעקבות פניית מערכת העיר News תוקנה התקלה

במשך למעלה מ-10 ימים הוזרמו שפכים לנחלי מנשה המובילים מי שטפונות למאגרי מים בקיסריה; בעקבות פניית מערכת העיר News תוקנה התקלה

כמויות עצומות של מים לא הגיעו במשך למעלה מ-10 ימים למאגרי המים של חברת “מקורות”, זאת בעקבות תקלה שגרמה לגלישת ביוב לנחלי מנשה המובילים את המים למאגרים. בתאגיד מי עירון טוענים, כי לא ידעו על התקלה. בניגוד אליהם במשרד להגנת הסביבה טוענים, כי הודיעו להם מיד עם היוודע דבר התקלה.

נחלי מנשה הוא מפעל מים של חברת “מקורות”, אשר באמצעותו אוספים את מי השטפונות של נחל תנינים, נחל עדה ונחל ברקן ומזרימים אותם למאגר שיקוע בחולות קיסריה. מהמאגר מחלחלים המים לאקוויפר שנמצא מתחת לחולות.

כאמור הפרשה החלה לפני למעלה מ-10 ימים, כאשר רון יעקבוביץ, תושב פרדס חנה וחובב טבע, הגיע לעבוד בשטחים שלו הגובלים בנחלי מנשה כלפתע הבחין שזרימת המים בנחלי מנשה נעצרה. בדיקה קצרה שלו העלתה, כי בסמוך, בעקבות פיצוץ בצינור ביוב, זורמים שפכים לנחל.

רון הודיע מיד על התקלה, אולם דבר לא נעשה.

חברת מקורות שדווחה על זרימת השפכים סגרה את הסכר דרכו מוזרמים מי שטפונות למאגרי מים. במשך למעלה מ-10 ימים זרמו שפכים לנחלים. מי השטפונות שלא הוזרמו למאגרי המים אבדו ויעקובוביץ לבדו ניסה לפעול מול הרשויות על מנת שהתקלה תתוקן ושהביוב לא ימשיך לזרום אל הים.

רק בעקבות התערבות מערכת “העיר News” תוקנה התקלה.

רון יעקובוביץ סיפר למערכת העיר News: “המים האלה מיועדים לשתיה. הנחל זורם כל החורף, אבל לפני כחצי שנה הפסיק פתאום הנחל לזרום, מדובר באלפי קובים בשעה. התקשרתי לאחראי המחוז מטעם מקורות. הוא אמר לי שביוב התפוצץ מאזור אחד הכפרים ולכן הפסיקו את זרימת המים. הביוב זיהם את הוואדי והמים לא זרמו בנחל במשך ימים רבים. רק לאחר יותר משבוע תקנו את הפיצוץ וחברת מקורות פתחה את הסכר לזרימת המים”.

לפני למעלה מ-10 ימים הגיע רון לאזור וגילה ששוב הופסקה זרימת המים בנחל. רון פנה לנציג מקורות ונאמר לו ששוב יש תקלה בביוב ולכן הופסקה הזרמת המים, אולם התקלה לא תוקנה מיידית, למרות שהתקשר מספר פעמים והתריע על כך: “התקשרתי שוב השבוע ואמרו לי שעדיין יש זיהום. אני לא מבין למה לוקח להם כל כך הרבה זמן? המים המזוהמים זורמים לים לחופי קיסריה, חוף מעגן מיכאל וג’סר-א-זרקא ואני לא יודע עם מישהו דוגם את הים. אנשים נמצאים בחופים האלה. למה אף אחד לא מיידע על זה?”.

מחברת “מקורות” נמסר, כי בחברה מכירים את האירוע: “מקורו בזיהום והזרמת שפכים מאזור ואדי ערה לכיוון מערב. בימים בהם המים המוזרמים בנחל הינם מי שיטפונות, חברת מקורות אוספת אותם בעזרת תעלות נחלי מנשה ומחדירה למי התהום בחולות קיסריה. כשנודע לחברה על שפיכת ביוב גולמי לנחל הופסקה הזרמת הנחל לשדות ההחדרה, ומי הנחל עם הביוב הגולמי כאמור זרמו (ועדיין זורמים) לים. ככל הידוע האירוע טרם הסתיים, ויש לוודא מול משרד הבריאות הנחיות שונות לציבור”.

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר, כי גלישות ממערכת הביוב באזור כפר קרע ומועאוויה גרמו לזיהום בנחל ברקן: “המשרד להגנת הסביבה נמצא בקשר רציף עם תאגיד המים והביוב מי עירון, שדיווח, כי בידו תוכנית לשיפורים בקו הביוב כדי לפתור את הבעיה ולמגר את התופעה. המשרד ימשיך לעקוב אחר הנושא עד למציאת פתרון כולל למניעת זיהום”.

בנוסף נמסר: “מקור הבעיה הוא חדירת מים ממעלה נחל ברקן אל קו הביוב שבין מעאוויה לכפר קרע. לקו זה נכנסות כמויות גדולות של מים, מעבר לקיבולת שלו, וכתוצאה מכך המים גולשים חזרה אל הנחל יחד עם חלק מהביוב הזורם בקו. תאגיד המים והביוב מי עירון עושה מאמצים כדי לאתר את מקום חדירת המים ולבצע תיקונים ושיפורים בקו זה”.

במשרד להגנת הסביבה התייחסו לחופי הרחצה ומסרו, כי יש להתעדכן באתר משרד הבריאות לגבי נושא החופים, גם בהתחשב באירוע נחיתת הזפת בחופים. בעת עונת הרחצה לא צפויה בעיה, בשל זרימה חלשה בנחל ברקן.

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: “מיד עם קבלת ההודעה מנציגי המשרד להגה”ס בדבר גלישת ביוב לנחל ברקן, ניתנה הוראה לנציגי מקורות להפסיק לקלוט את המים במפעל נחלי מנשה. במקביל נציגי הגה”ס מסרו לתאגיד מי עירון על התקלה”.

“בהתאם לתקן לאיכות מי ים בחופי רחצה מוכרזים, בחודשי החורף חופי רחצה שאינם פתוחים נדגמים רק אחת לחודש. באזור שפך הנחלים לים אין חופי רחצה הפתוחים בחורף, לכן החופים נבדקים בתדירות נמוכה. יחד עם זאת, בשני חופים שנדגמו אתמול (חוף דור מרכז וחוף האקוודוקט) התקבלו תוצאות תקינות”.

“נציין כי בשל אירוע הזפת שהגיעה לכל חופי הארץ, מדי מספר ימים מפורסמת הודעה משותפת ע”י משרדי הבריאות, פנים והגה”ס בנוגע למצב החופים. עד היום עדיין קיימת הנחייה כי הציבור מתבקש לא להגיע לפעילות בחופי הרחצה באזור זה”.

בתאגיד מי עירון האחראים על אזור זה טענו, כי לא ידעו על התקלה וכי עם פניית מערכת “העיר News” הוצאו צוותים לתיקון התקלה: “עם קבלת הסרטונים וההודעות (שנשלחו על ידי המערכת. א.ח), נשלחו במיידי צוותי האחזקה לשטח. מדובר בסתימת ביוב בקוו מאסף מועאוויה המגיע לכפר קרע. אולם, מדובר באזור רבוי מי תהום (נבע) כאשר בעונת הגשמים, תמיד המים עולים על גדות הנחל וכנראה לא אובחן על ידי העוברים שמדובר בגלישת ביוב. העניין טופל במיידי”.

בנוסף נמסר מתאגיד מי עירון, כי המשרד להגנת הסביבה ונציגי רשות הנחל והגנים קבעו סיור לקוו מאסף מועאוויה, על מנת לדבר על פתרונות לחדירת מי תהום ומי גשם למאסף מועאוויה ע”מ למנוע גלישות לנחל במידה ויהיו.

תמונה-זרימת ביוב בנחלי מנשה

צילום-רון יעקובוביץ

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שתפו את הפוסט!

עוד כותרות

ספורט

נדלן

רכילות

תרבות ופנאי

עסקים

לייף סטייל

בריאות

חוק ומשפט

אוכל

שופ דיל

מאמרים נוספים

קומפרסור לרכב

קומפרסור לרכב

המדריך לרכישת קומפרסור לרכב להשגת כוח לצמיגים ושליטה ברכב אם אתם מחפשים ציוד ואביזרים

מסדרון שטוף -תשלום לועד בית

תשלום ועד בית

איך אפשר לייעל את התהליך של גביית ועד בית אין ספק כי אחד מהתפקידים

נהיגה בחורף

זהירות! נהיגה בחורף

ראות מוגבלת, כבישים רטובים וחלקים ורוחות חזקות – הם רק חלק מהסכנות הנלוות לנהיגה

חימום תת רצפתי

חימום תת רצפתי

מהו חימום תת רצפתי, מהן היתרונות ולמי זה מתאים החורף הישראלי אולי לא קר

גולף-איתי כהן

איתי כהן דור 3

הוא מסומן כדבר הגדול הבא בענף הגולף, הוא דור שלישי לשחקני גולף שצמחו באור

מבריטניה ישירות לישראל

רילוקיישן לישראל מבריטניה: חברת לוגיסטיקה הופכת את התהליך לקל ופשוט למרות שהשהות באנגליה במשך

מראש שיש חוזר ובענק

חברת אלוני משיקה את הטרנד בעולם העיצוב: אריחי גרניט פורצלן ענקיים במראה שיש בהשראת

מסיבה במועדון

מסיבת סמים ואלכוהול

המשטרה חשפה הלילה מסיבה רווית אלכוהול וסמים שאורגנה בשטח מפעל באזור התעשיה בבנימינה ורשמה

ניידות משטרה במחסום

מבצעי אכיפה בפרדס חנה

כחלק ממאמצי התפשטות הקורונה נמשכים מבצעי האכיפה כנגד הפרת תקנות הקורונה במרחב הציבורי, בימים

תמונה של חטיף משולשים

משולשים בשלושה טעמים

המותג Free  משיק לראשונה: חטיפים מלוחים מרכיבים טבעיים בלבד לנשנוש באריזות אישיות: “מושלשים” “מושלשים”

שריפה ביער

שבוע של גל שריפות

סיכום אירועי השריפות , תחנת כיבוי חדרה משעות הבוקר לוחמי האש של תחנת חדרה

ילד עם מסיכת קורונה וכפפות מביט מהחלון

חרדה ושמה קורונה

“הגל השני” של הקורונה חידד את העובדה כי הנגיף יישאר אתנו ככל הנראה, לעוד

הופכים חזון למציאות

הופכים חזון למציאות

ראש המועצה הגר פרי יגור : “הופכים חזון למציאות! מליאת המועצה דנה ואישרה נושאים

שתפו ברשתות החברתיות

דילוג לתוכן