הוועדה לתשתיות לאומיות אישרה אתמול (שני) להפקדה את הרחבת תחנת הכוח של OPC באזור התעשיה בחדרה; למתנגדים הוקצו 60 ימים להגשת התנגדויות
למרות תסקיר איגוד ערים לאיכות הסביבה שרון, אודות הנזק שיגרם, לכאורה, בהקמת תחנת הכוח ולמרות הבקשה לדחות את הישיבה, אושרה אתמול להפקדה התוכנית להרחבת תחנת הכוח באזור התעשיה בחדרה. התוכנית אושרה להפקדה על ידי הוועדה לתשתיות לאומיות.
כזכור ביום ראשון השבוע התכנס בדחיפות איגוד ערים שרון כרמל על מנת לדון בתוכנית להקמת תחנת הכוח בחדרה. במהלך הדיון אושרה פה אחד העמדה שהציגו אנשי המקצוע של האיגוד, נגד הקמת תחנת הכוח. הוחלט לדרוש לדחות את הדיון בנושא בוות”ל, אולם הדיון לא נדחה.
בחוות דעת מפורטת שערך איגוד ערים סוקרו בהרחבה הסיבות העיקריות להתנגדות. בין השאר פורטו נושא זיהום האוויר, מפגעי רעש ופגיעה במינים נדירים בטבע. כל זאת אם תוקם תחנת הכוח.
יו”ר האיגוד וראש מועצה אזורית חוף הכרמל, אסיף איזק, מסר, כי “מטרתו של האיגוד היא לצמצם את הפגיעה בסביבה ובכך לשפר את איכות החיים במרחב. תפיסת העולם שלנו היא קידום אנרגיות מתחדשות כבר בעתיד הקרוב, במקביל להפסקה מוחלטת של שימוש בפחם וצמצום השימוש בגז. השילוב בין הפגיעה בסביבה ובאיכות החיים הצפוי מצד תחנת 2 OPC, כפי שעולה מחוות הדעת המקצועית של האיגוד, במקביל לתפיסה לקידום אנרגיות מתחדשות מובילה אותנו להתנגד להקמת תחנת הכוח 2 OPC למען איכות חיי התושבים ואיכות הסביבה”.
קדמו להתנגדות האיגוד הגשת התנגדויות על ידי פעילים חברתיים, ראש מועצת פרדס חנה-כרכור וחברי מועצה מאזור חדרה ופרדס-חנה כרכור, אולם התנגדויותיהם נדחו בשלב זה.
נודע, כי בכוונת איגוד ערים שרון כרמל, הפעילים החברתיים ובראשם, ארז אריאב, תושב פרדס חנה-כרכור וחברי מועצה להגיש התנגדויות להקמת תחנת הכוח הנוספת.
מאיגוד ערים נמסר, כי בהמשך להחלטת הוות”ל אתמול (שני) לקדם את התכנית להקמת תחנת הכוח OPC2 בחדרה, ציין יו”ר איגוד ערים שרון כרמל וראש מועצה אזורית חוף הכרמל אסיף איזק כי האיגוד יגיש השגות להחלטה במסגרת הזמן שהוקצב לכך- 60 יום.
אסיף איזק הוסיף: “אנו מתנגדים להקמת OPC 2 בשל הפגיעה הצפויה באיכות הסביבה ואיכות חיי התושבים ותומכים בקידום אנרגיות מתחדשות כחלופה לכך. התכנית אושרה על אף התנגדות האיגוד ומשרדי האנרגיה והגנת הסביבה. אנו לא נרפה ונפעל בכל האמצעים החוקיים העומדים לרשותנו על מנת לשנות החלטה זו ולמנוע את הפגיעה בתושבי מרחב האיגוד”.
בעקבות בקשת איגוד ערים שרון כרמל, נמסר מחברת OPC, כי מחברת OPC נמסר בתגובה, כי “החברה הכינה תסקיר סביבתי בהתאם להנחיות הועדה לתשתיות לאומיות, שממצאיו עומדים בתקנים הסביבתיים ואושרו על ידי גורמי המקצוע של הוות״ל. תוספת הפליטה הצפויה מפעילות תחנת הכוח, בעבודה רציפה בעומס מלא, הינה בעלת השפעה זניחה על הסביבה. חברתנו פועלת מזה שנים בעיר חדרה ללא בעיות מסוג כלשהו, וכך נפעל גם בהמשך. כפי שהבהרנו טרם הדיון, נשמח להציג בפני ראשי הרשויות והציבור באופן מקצועי את ההשלכות הסביבתיות, להבהיר כל סוגיה נדרשת, ואנו משוכנעים שבכך נפיג את החששות השונים מפני הפרויקט”.
בתמונה-תחנת הכוח הקיימת באזור התעשיה בחדרה
צילום אדוארדו מנדוזה