“איש אחד שאל אותי למה אנחנו עם מסכות? עניתי לו שלאלימות אין מסכה”, כך הסבירה נערה, הלומדת בכפר הילדים בגבעת עדה, מדוע היא, יחד עם עוד מעל 800 ילדים וילדות בישראל שהוצאו מבתיהם בנסיבות שונות, קוראת די לאלימות
בשבוע שעבר יצאו ילדי עמותת מל”י, למען ילדים ונוער בסיכוי, לצמתים מרכזיים ונקודות ברחבי הארץ. הם הציבו לעצמם מטרה: להפסיק את האלימות ברחובות. בין הנערים והנערות, עשרות הלומדים בכפר הילדים בגבעת עדה.
קצת רקע. עמותת מל”י פועלת במטרה לסייע לילדים בסיכוי. היא מהווה בית חם ומסגרת חינוכית ליותר מ-800 ילדים וילדות בישראל. ייחודה של העמותה בתפיסתה החינוכית, היוצרת מסגרות של כפרי ילדים על בסיס מודל התא המשפחתי. כל תא מורכב מ-12 ילדים וילדות בגילים שונים הילדים חיים יחד עם זוג נשוי, המשמש כהורי בית וילדיו הביולוגיים. העמותה שהוקמה לפני 80 שנה על ידי רחה פריאר, שמה לה למטרה לסייע לילדים שהוצאו מבתיהם בנסיבות שונות.
בשל מקרי האלימות הרבים המתרחשים ברחובות ישראל בחודשים האחרונים, יצאו ילדי מל”י בקריאה ציבורית: “תסתכלו לי בעיניים – ילדי מל”י מתנגדים לאלימות”. הילדים עמדו עם מסכות על פניהם והחזיקו שלטים שהכינו במטרה לעורר את תשומת לב העוברים והשבים ולהעביר את המסר החשוב.
ילדי משפחתון מל”י בגבעת עדה עמדו בכיכר המרכזית . שם, בכיכר, הם זכו לתשומת לב רבה של נהגות ונהגי המכוניות החולפות ומספר תושבים שפנו לילדים ושיבחו אותם על מעשיהם.
ילדי עמותת מל”י, שכולם הוצאו מבתיהם בנסיבות שונות ומגוונות, משתלבים בצורה טבעית בקהילה בה הם חיים.
בכפר הילדים גבעת עדה מתחנכים כ-64 ילדים בגילאי 6-18. הילדים מתחנכים בחמישה משפחתונים. ילדי המשפחתונים שותפים לחיי הקהילה במקום. לוקחים חלק בפעילות המתנ”ס המקומי, בית הכנסת ובאירועים קהילתיים. הילדים עצמם לומדים במערכת החינוך המקומית. הישגיהם הלימודיים, כמו גם רצונם להמשיך הלאה ולהתגייס לשירות צבאי משמעותי, בשמיים.
היוזמה לצאת בקריאה נגד האלימות מתכתבת באופן מלא עם ערכי הכפר ומשקפים את הרצון לעודד ערבות הדדית ושותפות קהילתית. בין השלטים שהחזיקו ילדי משפחתוני גבעת עדה: “לא לאלימות. כן לחיים”
במסגרת הקריאה, כאמור, יצאו 800 ילדי העמותה ל-14 נקודות שונות ברחבי הארץ, מצפון לדרום, בהתאם למיקומי המשפחתונים של העמותה.
“יוזמת הילדות, הילדים והצוות של מל”י לצאת לרחוב ולקרוא לישראלים להפסיק את האלימות, מקבלת חשיבות יתרה כשמגיעה מילדים שהתמודדו עם אתגרים רבים במהלך חייהם”. כך אומר לעיתון העיר News משה דולב מנכ”ל מל”י. “אנחנו רואים בעשייה מסוג זה שיעור חשוב לילדי העמותה במעורבות חברתית. ולא רק, אלא בדאגה לזולת וקירוב לבבות. כולי תקווה שהעשייה תיגע באנשים ותסייע בהובלת שינוי ומיגור האלימות ברחבי ישראל”.
ילדי מל”י עצמם חשים גאווה וסיפוק רב. “נתנו דוגמא. אני חושבת שאנשים הבינו את הכוונה שלנו. עוברים ושבים מאוד החמיאו לנו ואמרו כל הכבוד!” ציינה נ’ המתגוררת באחד המשפחתונים. “יש הרבה מקרי אלימות וזה חשוב, אנשים אמרו לי תודה וזה ריגש אותנו מאוד”.
א’, בת 13, המתגוררת גם היא במשפחתון של מל”י סיכמה: “אני חושבת שזה היה נהדר מה שעשינו. איש אחד שאל אותי למה אנחנו עם מסכות? עניתי לו שלאלימות אין מסכה. אלימות לא יכולה להתחבא מאחורי מסכה. אלימות זו אלימות ולא משנה מה סוגה. הוא התרשם והסכים איתי מאוד. שמחתי לקחת חלק”.
לפרטים נוספים ליחצו: אתר עמותת מל”י