פרשת השיימינג שזעזעה את צ’יקו וקנין וצריכה להדיר שינה מעיני אלפי הורים: כך הפכה תופעת השיימינג ברשתות החברתיות של בני הנוער לכלי לחיסול חשבונות
לפני כשלושה שבועות, מתחת לרדאר התקשורתי ובוודאי המערך המשטרתי, נער בן 15, תושב השרון, ניסה לשים קץ לחייו. הוא ניצל לאחר שאימו של הנער שמעה קול חבטה והגיעה לחדרו. מתברר, כי הכין לעצמו חבל תלייה שלמד אודות ביצוע לולאות הקשרים בטיקטוק. למרבה המזל הוא טעה בחישוב, נפל ונחבל. בשיחות עם אנשי מקצוע הוא חשף כי עבר במשך מספר שבועות שיימינג ברשתות החברתיות – שיימינג שכלל פרסום תמונות “מעובדות”, בהן הוצמד ראשו לגוף של נער דומה עם כיתובים משפילים על גודל איבר מינו.
שיימינג בקרב בני הנוער – קווים לדמותה של תופעה מכוערת
“שמעתי על התופעה הזו של שיימינג ברשת, תמיד חשבתי שזה נורא, אבל עד שזה לא הגיע אלי לבית שלי, למשפחה שלי, לילדים שלי, לא הבנתי עד כמה זה הורס ופוגע בכולם”. כך אמר המשנה לראש עיריית חדרה, צ’יקו וקנין, אשר חשף השבוע את פרשת השיימינג איתה מתמודדת המשפחה כולה. שיימינג ממנו סבלה בתו במהלך החודשיים האחרונים ושמרה זאת בסוד.
מה בעצם קרה וכיצד חשפת את מה שעוברת בתך?
“בזמן האחרון שמנו לב, שהילדה (בת 13), שקטה וטרודה מהרגיל. לפני בערך שבוע וקצת הצצתי לה בנייד שלה. אז נחרדתי לגלות בהתכתבויות שלה, שהיא סובלת משיימינג ברשתות החברתיות. גיליתי גם, שהיא חוששת לספר לנו, ההורים. היא לא הייתה בטוחה שנאמין לה – אם נראה את מה שפרסמו עליה. ברור שהאמנו לה וחיבקנו אותה והענקנו לה את כל ההגנה”.
הכל החל לפני כחודשיים, כשאלמוני הפיץ תמונה חריגה, עם פנים מטושטשות, עליה נכתב שמה של הבת. התמונה, שבדיעבד התברר כמזויפת ומעובדת, נשלחה בקרב בני הנוער בשיטת “המחיקה המיידית”. דהיינו, נער או נערה מקבלים קובץ תמונה סגור. במידה והם לוחצים עליו, הוא נפתח ונמחק לאחר מספר שניות.
“מה שקרה”, מתאר וקנין לאחר שחקר את העניין: “זה שיותר ויותר ילדים לקחו טלפון נייד עם מצלמה פתוחה ביד אחת. הם פשוט צילמו את המסך של הטלפון השני”. בדרך זו הפכה התמונה תוך זמן קצר לוויראלית ברמה ארצית.
עם הגילוי כיצד אתם, כמשפחה, מתמודדים עם זה?
“זה שבר את המשפחה כולה. קודם כל, חיבקנו ועטפנו את הילדה. אמרנו לה שאנחנו מאמינים לה, שאנחנו בוטחים בה והיא לא צריכה לעבור כזה שיימינג לבד. אני אדם חזק, שעבר המון בחיים, אבל זה פגע בי. זו נקודת החולשה שלי – הילדים שלי. אני קורא לכל ההורים לבדוק את המדיות החברתיות של הילדים שלהם. את האינסטגרם ואת הטיקטוק. לא את זו הגלויה שהם מראים לכולם, אלא את השיחות הפנימיות. הרשתות החברתיות האלה הפכו מזמן למגרש המשחקים של הילדים והילדות ושם הם מחסלים חשבונות ובכלל לא מבינים איזה נזק נגרם לילדים שנופלים לקורבן. מה שעשו לבת שלי זו אכזריות לשמה”.
בעקבות המקרה החמור העביר וקנין את בתו לחטיבת ביניים אחרת. במקביל, החליט לנסות ולפעול מתוך העירייה כדי לקדם המודעות של הורים. “אני חושב, שחייבים להוציא חוק אשר אוסר על ילדים ובני נוער להיות עם ניידים בשטח בית ספר. כמו גם חובה, שבכל כיתה יהיה שלט ענק המזמין ילדים העוברים שיימינג וחרמות לשתף את אנשי המקצוע. אני גם חושב, שחייבים לקיים סדנאות על בסיס קבוע להורים וגם לילדים ובני נוער. התופעות הללו, שבחלקן הגדול הן פשוט פליליות, עלולות להסתיים בכי רע. הן מצלקות ילדות וילדים לכל החיים”.