המאבק נגד התוכנית להקמת שדה תעופה במזרח חדרה נמשך. מעל 200 מתושבי חדרה והסביבה הפגינו מול ביתה של השרה שקד. בעוד שבועיים תתקיים הפגנה נוספת
המאבק הממושך בתכנית להקמת שדה תעופה אזרחי במזרח חדרה מגיע לשעת השיא. מאות תושבים לקחו חלק בהפגנה, שהתקיימה בעיצומו של חול המועד סוכות (24.9) מול ביתה של שרת הפנים איילת שקד. המסר ברור. חדרה אינה משמשת חלופה טובה להקמת השדה בשטחה. ישנן, למעשה, חלופות אחרות, עליהן קיימת הסכמה. החלופות, כך טוענים ראשי הרשויות באזור, מתאימות יותר. בנוסף, הן עשויות להוות מנוף פיתוח משמעותי. בנוסף, שימושיו של שדה תעופה אזרחי ישרתו קהל מצומצם. הוא מיועד לטיסות פרטיות, מוניות אויר ובית ספר לטיסה, שלא מצדיקים את הפגיעה הקשה בתושבי חדרה והאזור. פגיעה בהיבטי מפגעי רעש, זיהום אויר ואיכות חיים, את תפיסתם של מאות דונמים של שטחים פתוחים עשירים בערכי טבע ונוף ואת הפגיעה הצפויה ביכולות הפיתוח של חדרה ובהתחדשות עירונית.
“העדיפי את האינטרס הציבורי של רבע מיליון תושבים על פני האינטרס של 200 טייסים”, אומר חבר הנהלת העיר ומחזיק תיק הנדסה רון שגן שמוביל את המאבק בהקמת השדה. הפניה לשרת הפנים איילת שקד קוראת לה, כאמור, לפעול לדחיית דיון שצפוי להתקיים בעוד שבועות אחדים (25.10.21) בוועדה לתשתיות לאומיות. דיון בו יוכרע אם התכנית תופקד להשגות. בנוסף, להורות לות”ל לקיים דיון הוגן בבחינת חלופות כגון בסיס חיל האוויר חצור או שדה התעופה בחיפה. בעניין שדה התעופה בחיפה נודע, כי שבין כה וכה הוא אמור לקלוט את שימושיו של שדה התעופה בהרצליה למשך השנים הקרובות.
הזמן הוא בעל חשיבות עליונה, מאחר והפקדתה של התכנית, כך מלמד ניסיון העבר במאבקים דומים, תפגע אנושות ביכולותיו של מטה המאבק להטות את הכף. כידוע, במאבק בתכניות מסוג זה לאחר שאושרו להפקדה, אחוזה ההצלחה לבטלן נמוכים.
רון שגן לשרה שקד: “העדיפי את האינטרס הציבורי של רבע מיליון תושבים על פני האינטרס של 200 טייסים”
לדברי שגן, זוהי אינה ההפגנה האחרונה. הפגנה גדולה נוספת תתקיים בקרוב בחדרה (14.10.21). “מדובר על תכנית פוגענית. תכנית המבוססת על שלל טעויות תכנון קשות וניקוד מוטעה בבחירת החלופות. יתרה מזאת, הצגת תוצר תכנוני שונה מהותית מהאישור המקורי. השדה ישרת מתי מעט ואין בו תועלות עירוניות במובנים כלכליים. לעומת זאת, הוא יפגע קשות ביכולות הפיתוח העתידיות של חדרה. השדה ישית מגבלות על תכניות בנייה שאנחנו מקדמים. בפרט, על תכניות פינוי בינוי – זאת בנוסף על מפגעי רעש, טבע וסביבה.”
במקביל למאבק הציבורי, מתנהל ללא הרף מאבק גם בחזית הפוליטית. ראשי רשויות האזור מפעילים את כל כובד משקלם במטרה להשפיע על הדרג המיניסטריאלי באמצעים שונים. לצד ניסיון לגיוס חברי כנסת ושרים קיימו ראשי הרשויות באזור סיור בתל זרור. בסיור התקיימה תצפית אל תא השטח המיועד להקמת השדה. לסיור המקצועי הצטרפו נציגי החברה להגנת הטבע ומומחים נוספים. בסיור הבהירו ראשי הרשויות באופן חד משמעי שלא יאפשרו את הקמת השדה.
חברת הכנסת רות וסרמן לנדה, כמו גם חברי כנסת רבים אחרים, התבטאה בנושא. היא ציינה, כי “הנושא יועלה לדיון מעמיק השבוע. הדיון במטרה לבחון את כלל החלופות העומדות בפתח, על מנת שתיבחר החלופה הראויה ביותר. חלופה המקפלת בתוכה כמה שפחות נזק לסביבה ולתושבים”. בתוך כך חבר המועצה רון שגן טוען, כי כל ניסיון ליצור קשר משמעותי עם שרת התחבורה, לא צלח. עם זאת, גורמים במשרד התחבורה מסרו למערכת העיר News, כי השרה צפויה להביע עמדתה בזמן הקרוב.
- בתצלום מאות מפגינים נגד התכנית להקמת שדה תעופה במזרח חדרה. התמונה באדיבות עיריית חדרה – מטה המאבק המשותף.