• מצווארה רופא שיניים
  • מבצעים של מחשבים

משרד הבריאות מסתייג מהקמת תחנת כוח נוספת בחדרה

בעקבות פניית מטה המאבק הביע משרד הבריאות את עמדתו, כי אין מקום לתחנת כח המונעת בגז טבעי בגיבוי סולר, הגורמת לחריגות באיכות האוויר בקרבת אוכלוסייה

בעקבות פניית מטה המאבק הביע משרד הבריאות את עמדתו, כי אין מקום לתחנת כח המונעת בגז טבעי בגיבוי סולר, הגורמת לחריגות באיכות האוויר בקרבת אוכלוסייה

מטה המאבק נגד הקמת תחנת כוח נוספת באזור התעשיה בחדרה פנה בשבוע שעבר לשר הבריאות, יולי אדלשטיין, וביקש את התערבותו לצאת נגד הקמת תחנת כוח נוספת. זאת עקב סמיכות תחנות כוח למרכז הרפואי "הלל יפה" בחדרה.

ממשרד הבריאות נמסר למערכת "העיר News", כי "עמדת משרד הבריאות היא שאין מקום לתחנת כח המונעת בגז טבעי בגיבוי סולר, הגורמת לחריגות באיכות האוויר בקרבת אוכלוסייה. בהיבט של איכות האוויר, תסקיר ההשפעה על הסביבה שנערך לתכנית תת"ל/ 20/ ב- תחנת כח OPC חדרה 2 מצביע על חריגות בחלק מהמרכיבים שנבחנו".

עוד נמסר: "הועדה לתשתיות לאומיות בישיבתה ב- 18/1/2021 החליטה להעביר את התכנית להערות הועדות המחוזיות והשגות הציבור ולדון בתכנית זו יחד עם שלוש תכניות נוספות (תת"ל/ 11/ ב-דוראד באשקלון, תת"ל 98/ קסם ותת"ל/ 94 OPC מישור רותם) כשכולן יהיו באותו שלב תכנוני, למרות הסתייגותנו. משרד הבריאות הינו משקיף בוועדה זו".

קדמה לכך פניית מטה המאבק למנכ"ל בית חולים "הלל יפה" בבקשה שבית החולים יצטרף למאבק נגד הקמת תחנת כוח נוספת לא רחוק מהמקום בו ממוקם בית החולים.

בתוך כך פרסם השבוע חבר מועצת העיר חדרה, עו"ד יניב דרי, המשנה לראש העירייה ויו"ר סיעת "מחוברים", פוסט, בו סיפר, כי לאור החלטת הוות"ל להמשיך בקידומה של התוכנית להקמת תחנת כוח מופעלת גז בחדרה, התקיימה פגישה עם ראש עיריית חדרה, צביקה גנדלמן.

עו"ד דרי סיפר: "סוכם כי נפעל לריכוז וניתוח החומרים המקצועיים, ובהמשך לכך, גיבוש ההתנגדויות העירוניות לתוכנית באמצעות הגורמים המקצועיים באגף ההנדסה, מהנדס העיר ואדריכלית העיר, ובעזרת איגוד ערים שרון- כרמל לאיכות סביבה המהווה גוף המקצוע המייעץ לעיריה בנושא סביבה, והגשתן לועדה לתשתיות לאומיות במסגרת הזמן המוקצית להתנגדויות לתכנית (60 יום). התוכנית להקמת תחנת הכוח דורשת התייחסות מעמיקה ובחינה נרחבת בכלל ההיבטים, שהחשוב בהם הוא ההיתכנות לפגיעה באיכות חייהם של תושבי חדרה".

חברו לסיעה של דרי, רון שגן, הממונה על ההנדסה, מסר למערכת "העיר News", כי "נפגשנו עם ראש העירייה ואמרנו אנחנו רוצים לקבל את תסקיר הסביבה. תסקיר זה משהו כמו 600 עמודים של מסמך ובעזרת האיגוד שהוא הגוף המקצועי אנחנו רוצים ללמוד את תסקיר הסביבה, להבין איזה השפעות יש, מבחינת זיהום אוויר, רעש, אספקטים של קרבה לנחל ולנסח את ההתנגדויות ככל שיהיו לנו לוות"ל".

בנוסף לתסקיר הסביבה, ציין שגן את ההשפעות שיכולות להיות להקמת תחנת הכוח על הרחבת אזור התעשיה עצמו. לדבריו: "אגף ההנדסה מעורב כי יכול להיות, שלהקמה כזו, יש השפעות על תוכנית חד 1800 – הרחבה של אזור התעשיה בדיוק באזור הזה. האם הקמתה של תחנת כוח כזו מופעלת בגז תשפר או דווקא תפגע בפיתוח של התוכנית שהיא מאד אסטרטגית לעיריית חדרה".

שגן הוסיף, כי כבר בשבוע הבא תתקיים פגישה עם איגוד ערים לאיכות הסביבה: "מרגע שהתקבל תסקיר הסביבה של היזם שבודקים אותו, את האספקט הסביבתי ומנתחים בעזרת האיגוד. אגף הנדסה יצטרך לבדוק את זה תכנונית וגם ככל שיש פגיעה באזורים סמוכים. היתה עבודה מהירה מאד של האיגוד על הדוח של היזם. בישיבה שהיינו בה עם האיגוד עלו ראשי פרקים שהם כבר מטרידים. אני אישית חושב, בערבון מוגבל, שכנראה יהיו דברים שכן נצטרך להתנגד אליהם. אנחנו בהחלט נביע את דעתו ולאשר את העמדה העירונית בעניין".

מבית חולים "הלל יפה" נמסר עם היוודע החלטת הוות"ל להמשיך לקדם את התוכנית להקמת תחנת הכוח, כי "אנו מבינים כי מדובר בתחנה המבוססת על אנרגיה מתחדשת – סולארית, ולידה תחנת כוח לגיבוי. אין מדובר בנושא הנלמד במהרה. מכאן שהתייחסותנו הנכונה תהיה לאחר שנלמד את עמדתם של הגורמים האמונים על הנושא, ובכלל זה המשרד להגנה הסביבה , אגוד ערים לאיכות הסביבה ועיריית חדרה. כל שכן, ליבת העיסוק של בית החולים בימים אלו סיוע במיגור מגיפת הקורונה ובמתן חיסונים".

ארז אריאב, תושב פרדס חנה, ממובילי המאבק, מסר: "אני מצפה מהגוף שאמון על בריאות הציבור (משרד הבריאות) ובפרט על המאושפזים/והחולים בבית חולים מרכזי כמו הלל יפה לצאת ולהיות מובילים בהתנגדות כנגד הקמת תחנת כוח מזהמת בגז נוספת בחדרה ולחזק את המאבק הן הציבורי והן האזורי בנושא".

עיריית חדרה הציגה את עמדה בישיבת הוות"ל וממנה עולה, כי "עיריית חדרה לא תאשר את המתקן המדובר במידה והוא לא יעמוד בכל התנאים והדרישות של הרגולציה, המחמירות ביותר, שהחוק דורש, שהתקנות דורשות, וזאת על מנת להגן בראש ובראשונה על בריאות התושבים".

"עיריית חדרה שומרת לעצמה את הזכות להגיש התנגדות מהנדס העיר לתוכנית. שם אנחנו נפרט את כל הדברים המהותיים שאנחנו לא נסכים אליהם ולא נקבל ונתנגד אליהם בהתאם לדוחות של הגורמים הסביבתיים המקצועיים בנושאים של זיהום אוויר, רעש, ניקוז, הידרולוגיה, הפרה נופית ועוד".

"עיריית חדרה דורשת מהועדה לתשתיות לאומיות להעביר את התוכנית לידי ליאת פלד, מחוז חיפה. על מנת שעיריית חדרה תוכל לחוות את דעתה המקצועית וכמו שקרה באורות רבין בהקמה של או OPC1 אנחנו רוצים מראש במסגרת הליך סטטורי במחוז שיהיו תנאים להיתר ותנאים לאישור הפעלה שעומדים בכל הדרישות והתקנות המחמירות ביותר. אם הוות"ל מחליט לקדם את התחנה אין שום סיבה שתהיה איפה ואיפה בהתנהלות וחשוב שכמו שהיה באורות רבין וכמו שהיה ב-OPC1 עיריית חדרה יהיה לה את המנגנון ההולם לוודא שאכן כל הדרישות שלה מבחינה סביבתית ונופית מופיעות בתב"ע בסעיף תנאי להוצאת היתר ובסעיף תנאים לאישור הפעלה אחרת".

תמונה-מיקום תחנת הכוח המיועדת.

צילום מתוך מפות גוגל

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

שתפו את הפוסט!

עוד כותרות

ספורט

נדלן

שי גולדן: לא זז מכאן

העיתונאי שי גולדן מאמין שמזמן "מדורת השבט" שאמורה לאחד את כל הישראלים איבדה מגובה

רכילות

תרבות ופנאי

עסקים

זוג אנשים יושבים בגקוזי

ג'קוזי בבית פרטי

על מה חשוב להקפיד כשמוסיפים ג'קוזי לבית פרטי? ג'קוזי משדרג את איכות החיים באופן

לייף סטייל

בריאות

חוק ומשפט

אוכל

שופ דיל

מאמרים נוספים

נהיגה בחורף

זהירות! נהיגה בחורף

ראות מוגבלת, כבישים רטובים וחלקים ורוחות חזקות – הם רק חלק מהסכנות הנלוות לנהיגה

חימום תת רצפתי

חימום תת רצפתי

מהו חימום תת רצפתי, מהן היתרונות ולמי זה מתאים החורף הישראלי אולי לא קר

גולף-איתי כהן

איתי כהן דור 3

הוא מסומן כדבר הגדול הבא בענף הגולף, הוא דור שלישי לשחקני גולף שצמחו באור

מבריטניה ישירות לישראל

רילוקיישן לישראל מבריטניה: חברת לוגיסטיקה הופכת את התהליך לקל ופשוט למרות שהשהות באנגליה במשך

מראש שיש חוזר ובענק

חברת אלוני משיקה את הטרנד בעולם העיצוב: אריחי גרניט פורצלן ענקיים במראה שיש בהשראת

מסיבה במועדון

מסיבת סמים ואלכוהול

המשטרה חשפה הלילה מסיבה רווית אלכוהול וסמים שאורגנה בשטח מפעל באזור התעשיה בבנימינה ורשמה

ניידות משטרה במחסום

מבצעי אכיפה בפרדס חנה

כחלק ממאמצי התפשטות הקורונה נמשכים מבצעי האכיפה כנגד הפרת תקנות הקורונה במרחב הציבורי, בימים

תמונה של חטיף משולשים

משולשים בשלושה טעמים

המותג Free  משיק לראשונה: חטיפים מלוחים מרכיבים טבעיים בלבד לנשנוש באריזות אישיות: "מושלשים" "מושלשים"

שריפה ביער

שבוע של גל שריפות

סיכום אירועי השריפות , תחנת כיבוי חדרה משעות הבוקר לוחמי האש של תחנת חדרה

ילד עם מסיכת קורונה וכפפות מביט מהחלון

חרדה ושמה קורונה

"הגל השני" של הקורונה חידד את העובדה כי הנגיף יישאר אתנו ככל הנראה, לעוד

הופכים חזון למציאות

הופכים חזון למציאות

ראש המועצה הגר פרי יגור : "הופכים חזון למציאות! מליאת המועצה דנה ואישרה נושאים

שתפו ברשתות החברתיות