• מצווארה רופא שיניים
  • מבצעים של מחשבים

חשיפה: מדינת ישראל הפסידה כמיליון מ"ק מים

הזרמת מי שטפונות למאגרי מים בקיסריה, באמצעות נחלי מנשה, הופסקה לפני למעלה מחודש וחצי; הטענה - זיהום נוסף בנחל; עם תום עונת הגשמים באופן תמוה לא נמצא זיהום; במקורות מעריכים - הפסד של כמיליון מ"ק מים

הזרמת מי שטפונות למאגרי מים בקיסריה, באמצעות נחלי מנשה, הופסקה לפני למעלה מחודש וחצי; הטענה – זיהום נוסף בנחל; עם תום עונת הגשמים באופן תמוה לא נמצא זיהום; במקורות מעריכים – הפסד של כמיליון מ"ק מים

כמיליון מ"ק מים "אבדו" למדינת ישראל בעקבות הטענה לזיהום מתמשך בנחלי מנשה המובילים את מי השטפונות מהגשמים למאגרי שיקוע באזור התעשיה בקיסריה.

לפני כחודש חשפה מערכת "העיר News" את העובדה שהסכר בנחלי מנשה נסגר עקב זיהום במקום, שגילה איש הטבע, רון יעקובוביץ, תושב פרדס חנה.

בדיקה קצרה העלתה, כי פיצוץ בצינור הביוב השייך לתאגיד המים מי עירון, גרם לזרימת שפכים לנחל.

עם פניית מערכת "העיר News" לתאגיד המים, תוקנה התקלה באופן מיידי. אולם, ככל שנקפו הימים לא נפתח הסכר ומי השטפונות לא זרמו למאגרי השיקוע, זאת למרות שהיו בתקופה זו מערכות גשם ומים רבים זרמו.

יעקובוביץ, לא ויתר ובדק שוב מדוע לא מוזרמים מים. גורם מוסמך מסר לו, כי הנחל עדיין מזוהם עקב קו ביוב שעובר מתחת לנחל ברקן וככל הנראה יש פיצוץ בקו. אולם איש לא ידע בוודאות אם אכן מגיעים שפכים לנחל ומהיכן.

לאחר שאפשרות זו נשללה הן על ידי נציגי המשרד להגנת הסביבה שסיירו במקום והן על ידי נציגי תאגיד המים מי עירון, עדיין לא הוזרמו מי שטפונות למאגרי השיקוע בקיסריה ונראה היה שעדיין לא נפתרה הבעיה.

בבדיקה נוספת נמסר על ידי גורם בכיר, שאולי השפכים מגיעים מאזור דלית אל כרמל, אולם בבירור, שערכה מערכת "העיר News" עם תאגיד מי מוצקין, אליו משתייכת דלית אל כרמל, עולה, כי אין כל תקלה במערכת הביוב של היישוב.

למרות זאת הסכר נותר סגור וכאמור על פי האומדן נגרם הפסד של כמיליון מ"ק מים.

עונת הגשמים הסתיימה זה מכבר והזרמת המים לא תחודש, אלא בחורף הבא, אולם עולה בעיה נוספת, מטיילים רבים, אשר פוקדים את האזור נכנסים להתרחץ במימי הנחל, אשר לא ידוע, אם הם מזוהמים או לא, זאת מבלי שתהיה כל התראה או הודעה על כך.

יעקובוביץ מסר, כי "מישהו צריך לתת את הדין על זה. לא יתכן שבמשך חודש וחצי לא יוזרמו מים למאגרי השיקוע ולא יטפלו בזה. אם היה מדובר באדם או בחברה פרטית הם היו משלמים הרבה מאד כסף על אובדן המים. מי ישלם על ההפסד הנורא הזה? בנוסף אנשים מתרחצים בנחל וזה יכול להיות מסוכן. נקווה שבתחילת החורף הבא לא יתגלה שיש עדיין זיהום ושוב נפסיד מים רבים".

ממקורות נמסר, כי מי השטפונות יוזרמו שוב בחורף הבא: "כרגע אין טעם כיוון שמדובר בכמויות מים נמוכות (איסוף המים הוא רק בתקופת החורף). הסכר ייסגר שוב בחורף הבא ולאחר השיטפון השני בנחל (השיטפון הראשון בד"כ מביא עמו את הזיהום שנזרק לשם במהלך הקיץ)".

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר, כי "למשרד להגנת הסביבה לא ידוע נכון להיום על זיהום בנחלים המתחברים לתעלת ההטייה של מפעלי המים מנשה. בסיורים באזור גם לא נצפה זיהום משמעותי בנחלים".

"מתאגיד מי עירון אין למיטב ידיעתנו נכון להיום זרימת ביוב אל נחל ברקן – ודליית אל כרמל נמצאת באזור אחר לגמרי, כך שאין כל קשר בינה לבין מפעלי המים מנשה".

"גם בכל הקשור לנחל תנינים שבאזור בנימינה, אין למשרד כל מידע על זיהום משמעותי. ובכל מקרה, נחל תנינים באיזור בנימינה נמצא במורד תעלת ההטייה של מפעלי מנשה, ולכן לא מזרים אליה".

"בעיות של זיהום שמקורו ביישוב ג'יסר א-זרקא קיימות במורד הנחלים עדה. היישוב נקלט באחרונה על-ידי תאגיד פלגי מוצקין ששיפר את התחזוקה ביישוב ומבצע תכנית לשדרוג מערכת הביוב בג'סר א-זרקא".

ממשרד הבריאות נמסר, כי "משרד הבריאות עוקב אחר איכות המים בנחלי תנינים ועדה רק כאשר יש זרימה בהם, והם נקלטים כמקור מי שתייה במפעל "נחלי מנשה". כרגע אין מים להזרים למאגרים, על כן לא נעשו בדיקות. מאחר ואין אתרי רחצה מאושרים בנחלים אלה, משרד הבריאות לא עוקב אחר איכות המים לרחצה בהם".

מרשות המים לא נמסרה תגובה.

*צילום רון יעקובוביץ

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

שתפו את הפוסט!

עוד כותרות

ספורט

נדלן

שי גולדן: לא זז מכאן

העיתונאי שי גולדן מאמין שמזמן "מדורת השבט" שאמורה לאחד את כל הישראלים איבדה מגובה

רכילות

תרבות ופנאי

עסקים

זוג אנשים יושבים בגקוזי

ג'קוזי בבית פרטי

על מה חשוב להקפיד כשמוסיפים ג'קוזי לבית פרטי? ג'קוזי משדרג את איכות החיים באופן

לייף סטייל

בריאות

חוק ומשפט

אוכל

שופ דיל

מאמרים נוספים

נהיגה בחורף

זהירות! נהיגה בחורף

ראות מוגבלת, כבישים רטובים וחלקים ורוחות חזקות – הם רק חלק מהסכנות הנלוות לנהיגה

חימום תת רצפתי

חימום תת רצפתי

מהו חימום תת רצפתי, מהן היתרונות ולמי זה מתאים החורף הישראלי אולי לא קר

גולף-איתי כהן

איתי כהן דור 3

הוא מסומן כדבר הגדול הבא בענף הגולף, הוא דור שלישי לשחקני גולף שצמחו באור

מבריטניה ישירות לישראל

רילוקיישן לישראל מבריטניה: חברת לוגיסטיקה הופכת את התהליך לקל ופשוט למרות שהשהות באנגליה במשך

מראש שיש חוזר ובענק

חברת אלוני משיקה את הטרנד בעולם העיצוב: אריחי גרניט פורצלן ענקיים במראה שיש בהשראת

מסיבה במועדון

מסיבת סמים ואלכוהול

המשטרה חשפה הלילה מסיבה רווית אלכוהול וסמים שאורגנה בשטח מפעל באזור התעשיה בבנימינה ורשמה

ניידות משטרה במחסום

מבצעי אכיפה בפרדס חנה

כחלק ממאמצי התפשטות הקורונה נמשכים מבצעי האכיפה כנגד הפרת תקנות הקורונה במרחב הציבורי, בימים

תמונה של חטיף משולשים

משולשים בשלושה טעמים

המותג Free  משיק לראשונה: חטיפים מלוחים מרכיבים טבעיים בלבד לנשנוש באריזות אישיות: "מושלשים" "מושלשים"

שריפה ביער

שבוע של גל שריפות

סיכום אירועי השריפות , תחנת כיבוי חדרה משעות הבוקר לוחמי האש של תחנת חדרה

ילד עם מסיכת קורונה וכפפות מביט מהחלון

חרדה ושמה קורונה

"הגל השני" של הקורונה חידד את העובדה כי הנגיף יישאר אתנו ככל הנראה, לעוד

הופכים חזון למציאות

הופכים חזון למציאות

ראש המועצה הגר פרי יגור : "הופכים חזון למציאות! מליאת המועצה דנה ואישרה נושאים

שתפו ברשתות החברתיות