אישור תקציב המדינה על-ידי הממשלה ובו הרפורמה בחקלאות בדרך לדיונים בכנסת. חקלאי בנימינה גבעת עדה: הרפורמה במתכונתה הנוכחית תחסל החקלאות.
בשבוע שעבר הצטרפו חקלאי בנימינה – גבעת עדה, יחד עם ראש המועצה איתי ויסברג, להפגנה הגדולה שנערכה בצומת חפר. הפגנה אחת מני רבות שנערכו ברחבי הארץ, כנגד הרפורמה בחקלאות שמתכננים שר האוצר אביגדור ליברמן ושר החקלאות עודד פורר. המפגינים דרשו שהורדת יוקר המחייה לא תיעשה על גבם של החקלאים ולא נגד הרס החקלאות.
הרפורמה המתוכננת מתמקדת בהסרת מכסי מגן על ייבוא פירות, ירקות וביצים. במקביל, הענקת תמיכה ישירה לחקלאים. תומכי והוגי הרפורמה טוענים, שהיא תוביל להוזלת סל הקניות ותיטיב עם הצרכן הישראלי. החקלאים, מצדם, טוענים כי הרפורמה המתוכננת תחסל ענפים שלמים בחקלאות. חמור מכך, תפגע בביטחון המזון הלאומי. לנוכח ניסיון העבר – לא תוזיל בצורה משמעותית, אם בכלל, את סל הקניות של הצרכן הישראלי.
ארגוני החקלאים דורשים כי כל רפורמה בענף תיעשה בהידברות עימם ולא בצורה גסה ודורסנית. לדידם, הרפורמה לא מתייחסת כלל למוקשים העיקריים. מחירי המים המאמירים, עלות העבודה הגבוהה ופערי התיווך הבלתי נסבלים. אלה הגורמים, שלטענת החקלאים, מייקרים את התוצרת החקלאית שבסופו של דבר נמכרת לצרכן ברשתות השיווק.
ראש המועצה איתי ויסברג ויו”ר הוועדה החקלאית עמוס וייל אמרו בהפגנה, כי “אין דרך לשמור על הקרקע שלנו מבלי לעבד אותה. אנחנו קוראים לממשלה לעשות חישוב מסלול מחדש בכל הנוגע לרפורמה המוצעת בחוק ההסדרים. אנו רוצים לראות סיוע ועזרה לחקלאות, ולא הרס וחורבן”
למערכת העיר Nes מסרו השניים, כי “החקלאות היא לא הבעיה אלא הפתרון. הפתרון לאיכות חיים, הפתרון לאיכות הסביבה, הפתרון לעצמאות כלכלית בשגרה ובחירום. תוצרת חקלאית חיצונית תיכנס לאותו מסלול יקר של פערי התיווך, תקדם את החקלאות בחו”ל ותהרוס את המפעל הציוני של החקלאות בארץ, ואיתו ישתנה נוף מולדת פיסי וערכי תוך כרסום הציונות המודרנית”.
ביום ראשון אישרה הממשלה את תקציב המדינה, הכולל בתוכו את הרפורמה בחקלאות. במהלך החודשיים הקרובים ידונו ועדות הכנסת במרכיבי תקציב המדינה. על-פי כל הערכות, למרות התעקשות שר האוצר, ברור לכולם כי רק שינוי מרכיבים ברפורמה, יאפשרו את אישורה על-ידי הכנסת.