חיישנים המזהים את חיפושיות חדקונית הדקל הותקנו בדקלים בפרדס חנה כרכור
חדקונית הדקל היא מכה ידועה שפוגעת כבר יותר משני עשורים בדקלים היפים של פרדס חנה כרכור, מייבשת ומנוונת אותם. כחלק מהמאבק החקלאי בארץ במפגע, תעשיית ההייטק החקלאי הישראלית המתוחכמת מנסה למצוא פתרונות.
מועצת פרדס חנה כרכור פרסמה לקראת סופ”ש הודעה כי מהלך נוסף נעשה ביישוב בניסיון להדביר את חדקונית הדקל: התקנת חיישנים המזהים אותה על הדקלים. כך פרסמה המועצה:
פרדס חנה כרכור מתקדמת עם הטכנולוגיה ומתקינה חיישנים לאיתור חדקונית הדקל ובכך מפסיקה לבצע הדברה רוחבית לעצי הדקל ביישוב. בשנים האחרונות אנו עדים לקריסת דקלי תמר וקנרי ברחבי הארץ עקב התפשטות חיפושית קטנה והרסנית – חדקונית הדקל האדומה, שמתבייתת בכתרי וגזעי הדקלים ומביאה לבסוף למותם. החדקונית הגיעה אלינו בשנת 1999 מאסיה הטרופית, גודלה רק כ-5 ס”מ אך היא מסוגלת להגמיא בתעופה עשרות קילומטרים ביום.
מועצת פרדס חנה כרכור פרסמה לקראת סופ”ש הודעה כי מהלך נוסף נעשה ביישוב בניסיון להדביר את חדקונית הדקל: התקנת חיישנים המזהים אותה על הדקלים. כך פרסמה המועצה:
פרדס חנה כרכור מתקדמת עם הטכנולוגיה ומתקינה חיישנים לאיתור חדקונית הדקל ובכך מפסיקה לבצע הדברה רוחבית לעצי הדקל ביישוב. בשנים האחרונות אנו עדים לקריסת דקלי תמר וקנרי ברחבי הארץ עקב התפשטות חיפושית קטנה והרסנית – חדקונית הדקל האדומה, שמתבייתת בכתרי וגזעי הדקלים ומביאה לבסוף למותם. החדקונית הגיעה אלינו בשנת 1999 מאסיה הטרופית, גודלה רק כ-5 ס”מ אך היא מסוגלת להגמיא בתעופה עשרות קילומטרים ביום.
כיצד היא מזיקה לדקלים? בעוד שהחדקוניות הבוגרות גורמות נזק מסוים עקב כרסום הגזע, הנזק הגדול ביותר לדקלים נוצר מנבירת הדרנים (זחלים) אל תוך לב הדקל. הנקבה הבוגרת מטילה כמאתיים ביצים בחלק הצעיר של כתר הדקל, בבסיסי עצים צעירים או בנגעים פתוחים של גזע הדקל. הביצים בוקעות, ומהן בוקעים דרנים לבנים. אלה אוכלים את הסיבים הרכים דרך הרקמה הפנימית של הגזע, ויידרש להם כחודש כרסום לערך כדי ליצור מנהרה ולחורר את הגזע.
המלצת משרד החקלאות היא להדביר כמדי חודשיים את דקלי היישוב כנגד החדקונית, אולם החל מהחודש פרדס חנה כרכור עוברת לפיתוח חדשני הכולל חיישן זעיר המותקן על כלל עצי הדקל ביישוב. החיישן מתברג לגזע הדקל (מבלי לפגוע בעץ) ומזהה את החיפושית כשהיא חודרת לעץ – ע”י התדרים שלה. החיישן מתריע לאגרונומית המועצה בזמן אמת על חדירת הפולשת דרך אפליקציה ייעודית לטלפון הסלולרי, ההתראה המהירה מאפשרת למחלקת גינון להדביר ספציפית את הדקל הנגוע בלבד, וכך מביאה לצמצום אדיר בהדברה ושמירה על סביבתנו.
שימו לב כי לעיתים בסמיכות לעץ הדקל יופיע חיישן המוצמד לגדר או עמוד חשמל/בזק, מדובר בחיישן המשמש ממסר להעברת המידע וגם בו אסור לגעת.
“תושבים יקרים, שימרו על החיישנים, אין לפרקם, או חלילה לפגוע בהם.
נתקלתם בדקל ללא חיישן- עדכנו את אגף שפ”ע, על מנת שנוכל ליהנות מדקלים בריאים ויפים לעוד שנים רבות”. סיכמה המועצה.
צילום: מועצת פרדס חנה כרכור