המחלקה לאזרחים ותיקים בעיריית חדרה, בשיתוף משרד הרווחה באמצעות קרן ידידות, מפעילה סדנאות להגברת החוסן בקהילה לאזרחים ותיקים
אזרחים ותיקים נאלצו בשנה האחרונה להתמודד עם קשיים רבים בעקבות מגפת הקורונה, הסגרים, חוסר ודאות, חששות רבים, בדידות ועוד.
המחלקה לאזרחים ותיקים, באגף הרווחה, בעיריית חדרה, בשיתוף משרד הרווחה ובאמצעות קרן ידידות, מפעילה סדנאות להגברת החוסן לאזרחים ותיקים.
הסדנאות, עוסקות במצבי אי ודאות, ההשלכות ודרכי ההתמודדות.
במחלקה לאזרחים ותיקים הסבירו: “השנה האחרונה שחלפה בצל הקורונה, הציבה אתגרי חיים ייחודיים, קשיים, דילמות ובעיות שלא היו מוכרות בעבר, אשר לעתים קשה להתמודד עמם בעזרת המשאבים המוכרים והכלים הנגישים. תקופה זו, על שלל האתגרים שהיא מביאה איתה, יכולה להיות הזדמנות ללמד ולפתח יכולות להתמודדות עם אי ודאות בזירות החיים השונות, גם בימים שאינם ימי מגיפה”.
נמסר, כי לאור זאת מוצעות הסדנאות שבאמצעותן יכירו המשתתפים את הרקע והמנגנונים של מצבי אי ודאות ושינויים נכפים (כדוגמת הקורונה); ילמדו סגנונות התמודדות שונים המאפיינים מצבי אי ודאות; ויקבלו כלים להגברת ההתמודדות עם אי ודאות.
כמו כן הסדנאות מציפות בין השאר נושאים העוסקים “במה מאפיין מצבי אי ודאות וכיצד הקורונה נבדלת ממצבי קיצון אחרים, השפעת מצב אי הוודאות על הגוף והנפש, מה קורה לנו במצב אי ודאות (הבחנה בין תגובות נורמטיביות לחריגות) ומדוע זה קורה, הכירות עם סגנונות התמודדות במצב אי ודאות”.
בנוסף עוסקות הסדנאות בנושאים נוספים ובפתרונות למצבים שנוצרו: כיצד אנשים נוטים להתמודד במצבי אי וודאות ומהם היתרונות והחסרונות בדרכי התמודדות אלו, אי ודאות כהזדמנות לצמיחה ושינוי-מינוף הקושי להזדמנות, כיצד ניתן להשתמש במצב אי הוודאות כהזדמנות להתפתחות, לגילוי כוחות, לצמיחה.
הסדנאות מביאות טכניקות להתמודדות והכלה במצבי אי ודאות, כלים וטכניקות שונים אשר יכולים לעזור בהתמודדות במצבי אי ודאות, ועוד.
עוד נמסר, כי נכון לעכשיו מתקיימות עשר סדנאות, שישה מפגשים בכל סדנה, כאשר גודל הקבוצה עד עשרה משתתפים.
את סדרת הסדנאות יזמה ומובילה איריס מלמד, מהמחלקה לאזרחים ותיקים, ועו”ס האזור ליז דהן. את הסדנאות מנחה טל אבן, מנחת קבוצות ופסיכותרפיסטית מעמותת “עמך”.
שלוש הסדנאות הראשונות נפתחו כבר לפני כחודש ומתקיימות במתנ”ס “רעים” בשכונת נווה חיים.
איריס מלמד מסרה, כי “המחלקה לאזרחים ותיקים ערה לצרכים של האזרחים הוותיקים בעיר, מעודדת השתתפות בפעילויות הפגה שונות. הסדנה פותחת צוהר לידע, לקבלת כלים להתמודדות בעולם שאנו חיים בו היום, ומהוות פלטפורמה נוספת להגברת המענים החברתיים לאזרחים הוותיקים”.
תמונה-סנדאות חוסן לאזרחים ותיקים.
צילום-מתוך עמוד הפייסבוק של עיריית חדרה