במרכז הסרט העלילתי “סינמה סבאיא” שגרף את פרס הסרט הטוב ביותר ואת פרס הבימוי, תשע נשים מאזור חדרה. את הסרט ביימה אורית פוקס רותם ילידת חדרה
בהודעה קצרה שפרסמה ועדת הבחירה של מארגני טקס האוסקר, לא הופיע הסרט העלילתי “סינמא סבאיא”. הסרט הישראלי, שגרף שני פרסי אופיר לקולנוע ישראלי, היה מהמועמדים המובילים. את הסרט ביימה אורית פוקס רותם, ילידת חדרה. במרכזו של הסרט הדינמיקה בין תשע נשים תושבות אזור חדרה, העובדות בעיריית חדרה.
הבמאית אורית פוקס רותם, זכתה בחודש ספטמבר השנה בפרס אופיר לקולנוע ישראלי. סרטה, “סינמה סבאיא” גרף את שני הפרסים החשובים ביותר בקולנוע הישראלי: פרס אופיר על בימוי וכן פרס אופיר לסרט הטוב ביותר. בעקבות הזכייה בישראל וכן ביקורות סוחפות בפסטיבלים בינלאומיים ומבקרי קולנוע, נכנס הסרט לרשימת המועמדים לאוסקר. השבוע, כאמור, נמסרה ההודעה הרשמית על חמשת הסרטים שיתמודדו על האוסקר בטקס הבינלאומי.
במרכזו של הסרט, כאמור, מתוארת הדינמיקה המתפתחת בין תשע נשים מאזור חדרה, יהודיות וערביות. הן נפגשות בסדנא ללימוד צילום וידאו תיעודי. את הסדנא מובילה במאית צעירה בשם רונה, אותה מגלמת דאנה אבגי. המפגש ביניהן מייצר, כאמור, דינמיקה קבוצתית והיכרות אינטימית – אחת עם עולמה של השנייה. הסרט נוגע, בזוויות ראייה שונות ואישיות, בנושאים חברתיים ומשפחתיים, כדוגמת זוגיות, אימהות, פגיעה מינית ועצמאות.
את ההשראה לסרט קיבלה מאמה, רויטל פוקס, המשמשת כעוזרת ראש עיריית חדרה לענייני מעמד האישה. רויטל, כך מתברר, השתתפה בסדנת צילום לנשים יהודיות וערביות וסיפרה על זאת לבתה.
כחלק מעבודת התחקיר לסרט, הנחתה אורית פוקס-רותם סדנאות צילום בגבעת חביבה. כך למדה עוד יותר על הדינמיקה המתפתחת בקבוצות הלימוד. הסרט עצמו היה מועמד ל-12 פרסי אופיר וכאמור זכה בשניים.
- בתמונה: כוכבות הסרט העלילתי “סינמה סבאיא” בבימויה של אורית פוקס – רותם. צילום: אלה ברק