הועדה המחוזית לתכנון ובניה חיפה נתנה תוקף לתוכנית הכוללנית לגן הלאומי קיסריה; לתוכנית הכוללנית משמעויות כלכליות רבות, בהן, מינוף המכלול התיירותי והפיכתו ליעד תיירותי מוביל ברמה בינלאומית.
באירוע חגיגי על גג במת מרכז המבקרים שהוקם בקמרונות המקדש בנמל העתיק, אישרה לשכת התכנון המחוזית חיפה מתן תוקף לתוכנית החדשה של הגן הלאומי קיסריה. התוכנית החדשה משלבת שימור ערכי המורשת, הנוף והטבע של הגן הלאומי קיסריה, אתר המהווה מוקד תיירותי מקומי ובינלאומי מהמעלה הראשונה – תוך שיחזור הממצאים הנדירים והמתחמים הארכיאולוגיים וההיסטוריים לטובת המחשתם לציבור. בנוסף, שדרוג השירותים לקהל המבקרים, הנגשתם ומיצוי הפוטנציאל העצום לקליטת מבקרים רבים נוספים מהארץ והעולם.
לתוכנית החדשה תהיה תרומה משמעותית להמשך מינוף המכלול התיירותי בתחומי קיסריה העתיקה, שיפור משמעותי של חווית המבקר בגן הלאומי ויצירת מכלול תיירותי ארכיאולוגי מרשים לטובת מאות אלפי מבקרים מהארץ ומחו”ל כל שנה.
במסגרת התוכנית, יוסדר המצב התכנוני הקיים, תתווסף תוספת מתונה של מסחר תיירותי, פיתוח תשתיות תיירותיות והצללות ומוקדי תוכן ופנאי נוספים. אחת האטרקציות המשמעותיות שנפתחו לקהל הוא דגם ברונזה ענק של העיר העתיקה בשיא תפארתה אשר מוצב בגג הקמרונות באחד מהמיקומים הגבוהים והמרשימים בנמל.
יו”ר הועדה המחוזית לתכנון ובנייה, חיפה, איתמר בן דוד ציין, למערכת העיר News, כי תוכנית המתאר הכוללנית קיסריה מהווה מסד רחב. חלק מכלל הסדרת התכנון כמצפן תכנוני בראייה לטווח הקצר, הבינוני והארוך במדינת ישראל, כאשר בהרבה מהמרחבים עד היום עוד נשענו על תוכניות מימי המנדט הבריטי.
“הגן הלאומי קיסריה הוא אתר ייחודי והתוכנית שקיבלה תוקף נותנת מענה לצורך הבטחת שימור, הנגשה ושדרוג השירותים שניתנים באתר למבקרים הרבים כל כך. זו הזדמנות להגיד תודה לחברה לפיתוח קיסריה על מיצוי היכולות הגבוהות שלה והמשאבים הרבים לייצר תכנון ברמה גבוהה כל כך. עם סיום הסדרת התכנון הכוללני למרחב קיסריה ולגן הלאומי, אנחנו מתקדמים לשלב הבא, הסדרת התכנון לגן הלאומי הימי”, אמר בן דוד.
- בתמונה, טקס החתימה על התוכנית הכוללנית גן לאומי קיסריה. צילום ליה להב אמיר