זוג מחזיק ידיים במסעדה

בלש פרטי: המסעדה

מסעדות, כמו בתחומים רבים בהן קופות רושמות, מהוות קרקע פורייה לעובדים ”להעלים“ כספים - אבל לא רק... מסתבר, שישנן דרכים מתוחכמות עוד יותר...

מסעדות, כמו בתחומים רבים בהן קופות רושמות, מהוות קרקע פורייה לעובדים ”להעלים“ כספים – אבל לא רק… מסתבר, שישנן דרכים מתוחכמות עוד יותר…

באחת המסעדות הידועות באזורנו ירד מחזור ההכנסות בצורה דרסטית במהלך החודשים האחרונים. הבעלים של המסעדה, שני שותפים נחמדים, שקלו מה לעשות. תחילה הטמינו מצלמה סמויה מעל הקופה הרושמת. עבר שבוע, עברו שבועיים אבל הם לא הצליחו לאתר את הגנב. מה שהטריד את מנוחתם היה שהמקום המשיך לעבוד כרגיל, העסק היה מלא כתמיד ומצבת העובדים לא ירדה. רק ההכנסות ירדו, הם לא הבינו מה קורה.
אחר כך הם החליטו לשבת בעצמם בקופה, במשך חודש שלם עבדו בקופה במשמרות של 12 שעות, אבל לא גילו דבר. הם ספרו את המנות שיצאו מהמטבח ומספרן היה כמו בחודש הקודם, אבל ההכנסות היו נמוכות לעומת השנה שעברה. בצר להם הם פנו אלי.

הן התגודדו במעין חבורה סגורה שעוררה חשד

ביקשתי מהם את קלטות המצלמה הסמויה שהוסתרה במסעדה, רציתי לראות במה דברים אמורים, צפיתי בהן, אך לא ראיתי שום דבר מיוחד. הצעתי להם מספר דרכים לחקירה, אחת מהן הייתה לבצע בדיקות פוליגרף לחלק מהעובדים, דבר שהוכיח את עצמו בעבר, אך הם דחו זאת על הסף. לבסוף הוחלט על הדרך האחרונה שהצעתי, לחצנו ידיים ונפרדנו. עוד באותו יום ישבתי עם אסי החוקרת שלי וסיכמנו את פרטי הפעולה. אסי שירתה במצ"ח, שם הייתה שותפה לפענוח פרשייה גדולה ומפורסמת של שוחד בצה"ל. היה לה מוניטין רב ביחידה. למחרת היא התייצבה במסעדה והציעה עצמה כמלצרית. לאחר ראיון קצר עם האחראית היא התקבלה לעבודה.
ביומיים הראשונים עברה "חפיפה" לא קלה, הכירה את המלצריות והתחבבה על הבעלים. ביום השלישי קיבלה טאבלט להזמנות והחלה לעבוד כמלצרית מן המניין. בסיום המשמרת שלה נפגשנו במשרדי.
הייתה לה אינפורמציה רבה על המקום. חלק מהמלצריות לא נראו לה כבר בתחילה, הן התגודדו במעין חבורה סגורה שעוררה חשד, הן לא התחברו עם האחרות והתנהגותן הייתה מתנשאת, אחראית המשמרת היתה חברתן הטובה, מה שעזר להן להתנשא מעל המלצריות האחרות.

למחרת בשעות הצהריים הגעתי למסעדה עם חבר קרוב. את אסי פגשתי כבר בכניסה. התיישבנו בשולחן פינתי, אחת המלצריות שירתה אותנו, הארוחה הייתה טעימה מאד, לי לפחות. לחברי קצת פחות, כיוון שגילה שערה בדג האפוי שהזמין… המלצרית החליפה לו מיד את המנה באחרת, והכל היה בסדר. בסיום הארוחה השארתי למלצרית טיפ שמן ועזבנו את המסעדה.
עברו שלושה ימים נוספים. בעלי המסעדה היו מרוצים מעבודתה של אסי ובבדיחות הדעת שאלו אם אוכל לוותר עליה לטובת המסעדה. "אם תצליחו לשכנע אותה, לי בטח אין בעיה", אמרתי להם, בידיעה שהדבר האחרון שאסי רוצה זה להיות מלצרית… למחרת אסי התקשרה וביקשה שאגיע למסעדה לארוחת צהרים. "לבד", אמרה וניתקה.
תוך 20 דקות הייתי שם. ישבתי בשולחן שלה והזמנתי ארוחת צהרים, בסיום הארוחה שילמתי והלכתי. לא הבנתי מה אסי רצתה.
קבעתי להיפגש איתה במשרד בחצות. בחצות בדיוק היא הגיעה.

איקס גדול ונרשם עליו "ביטול"

"עליתי על הגניבות", צהלה "זוכר את המנה שאכלת היום?", ואז שלפה את פנקס ה"בונים" שלה. על ה"בון" של הארוחה שלי היה איקס גדול ונרשם עליו "ביטול".
"מה זה?", שאלתי. אסי הסבירה שכאשר סועד לא מרוצה, למשל אם התגלתה במנה שערה או שהבירה קצת חמוצה, המלצרית מבטלת את ה"בון" של אותה מנה, הקופאי שרואה "בון" מבוטל מבין שהלקוח לא שילם עבור המנה כיוון שהייתה בה בעיה, בעוד שהמלצרית דווקא מחייבת את הלקוח עבור אותה מנה, אך הכסף נכנס לכיסה.
מסתבר שכשסיימתי את הארוחה באותו יום, אסי ערכה לי חשבון ידני שהסתכם ב-53 ₪ עבור ארוחה שכללה מנה, שתייה וקינוח. לאחר ששילמתי 70 ₪ כולל טיפ, אסי עשתה איקס גדול על המנה שאכלתי, שעלתה 38 ,₪ ורשמה לצידה בקטן, בסוגריים את המילה "שערה". על הסכום הסופי של 53 ₪ היא עשתה קו וכתבה 15 ₪ כאילו זה הסכום ששולם לה, בעוד ששילמתי לה 53 ₪ שהיו אמורים להגיע לקופה. בסיום המשמרת היא סיכמה עם אחראית המשמרת את ה"בונים". החשבון הסופי היה 1.170 ₪ . אסי מסרה לאחראית את הסכום, ויתר הכסף, שנותר אצלה בעקבות ביטול ה"בונים", היה כביכול "טיפים".

על תחכום כזה עוד לא שמעתי

הייתי בשוק. על תחכום כזה עוד לא שמעתי, ואני בטוח שגם לא בעלי המסעדה. ביקשתי אסי שתעבוד שם גם מחר, ואז תודיע לאחראית המשמרת על הפסקה עקב "לחץ בלימודים".
באותו לילה שוחחתי עם אחד הבעלים. עדיין לא סיפרתי לו על הגילוי המרעיש, אלא ביקשתי שיעביר לי את ה"בונים" של המלצריות בשבוע האחרון.
למחרת ישבנו אני ועוד ארבעה חוקרים מהמשרד על ה"בונים" ותוך חצי שעה סגרנו את תיק. קראתי לבעלים לפגישה דחופה. ישבתי עימם למעלה משעתיים והראיתי להם איך המלצריות גונבות מהם. לכל מלצרית היו בכל יום ביטולים שהגיעו למאות שקלים, ויחד זה הגיע לסכום שעלה על 1.500 ₪ בסוף כל יום. זה בהחלט השפיע על הקופה. המנות יצאו כמו שצריך, הכסף נגבה כמו שצריך, רק שהוא לא הגיע לקופה כי אף אחד לא התייחס לביטולים של ה"בונים".
בעלי המסעדה היו המומים מהדרך המתוחכמת. הם הודו לי ולצוות. כעבור שבוע לערך הזדמן לי לאכול צהרים במסעדה. הפעם חברי ביקש להזמין אותי. כשהגיע החשבון, כבר לא ערכה אותו המלצרית, אלא הוא הודפס בקופה. במסעדה הזו כבר לא סמכו על המלצריות. אגב, האוכל היה טוב. כל המלצריות היו חדשות. גם אחראית המשמרת.

הכותב: איתי כהן, בעלים של משרד חקירות בחדרה. השמות בסיפור בדויים וחלק מהפרטים שונו למניעת זיהוי. לקבלת יעוץ מידי ודיסקרטי חייגו 053-786-5001

צילום אילוסטרציה: פיקסביי

לסיפורים נוספים של הבלש 

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

שתפו את הפוסט!

עוד כותרות

ספורט

נדלן

שי גולדן: לא זז מכאן

העיתונאי שי גולדן מאמין שמזמן "מדורת השבט" שאמורה לאחד את כל הישראלים איבדה מגובה

רכילות

תרבות ופנאי

עסקים

לייף סטייל

2 בחורות יושבות ומדברות בסלון

טיפול באנורקסיה

האם אנורקסיה מתרחשת רק אצל נשים? יש מחקרים רבים המראים כי הרפואה שמה לב

בריאות

חוק ומשפט

אוכל

שופ דיל

מצווארה רופא שיניים

מאמרים נוספים

נהיגה בחורף

זהירות! נהיגה בחורף

ראות מוגבלת, כבישים רטובים וחלקים ורוחות חזקות – הם רק חלק מהסכנות הנלוות לנהיגה

חימום תת רצפתי

חימום תת רצפתי

מהו חימום תת רצפתי, מהן היתרונות ולמי זה מתאים החורף הישראלי אולי לא קר

גולף-איתי כהן

איתי כהן דור 3

הוא מסומן כדבר הגדול הבא בענף הגולף, הוא דור שלישי לשחקני גולף שצמחו באור

מבריטניה ישירות לישראל

רילוקיישן לישראל מבריטניה: חברת לוגיסטיקה הופכת את התהליך לקל ופשוט למרות שהשהות באנגליה במשך

מראש שיש חוזר ובענק

חברת אלוני משיקה את הטרנד בעולם העיצוב: אריחי גרניט פורצלן ענקיים במראה שיש בהשראת

מסיבה במועדון

מסיבת סמים ואלכוהול

המשטרה חשפה הלילה מסיבה רווית אלכוהול וסמים שאורגנה בשטח מפעל באזור התעשיה בבנימינה ורשמה

ניידות משטרה במחסום

מבצעי אכיפה בפרדס חנה

כחלק ממאמצי התפשטות הקורונה נמשכים מבצעי האכיפה כנגד הפרת תקנות הקורונה במרחב הציבורי, בימים

תמונה של חטיף משולשים

משולשים בשלושה טעמים

המותג Free  משיק לראשונה: חטיפים מלוחים מרכיבים טבעיים בלבד לנשנוש באריזות אישיות: "מושלשים" "מושלשים"

שריפה ביער

שבוע של גל שריפות

סיכום אירועי השריפות , תחנת כיבוי חדרה משעות הבוקר לוחמי האש של תחנת חדרה

ילד עם מסיכת קורונה וכפפות מביט מהחלון

חרדה ושמה קורונה

"הגל השני" של הקורונה חידד את העובדה כי הנגיף יישאר אתנו ככל הנראה, לעוד

הופכים חזון למציאות

הופכים חזון למציאות

ראש המועצה הגר פרי יגור : "הופכים חזון למציאות! מליאת המועצה דנה ואישרה נושאים

שתפו ברשתות החברתיות