שרת הפנים, איילת שקד וראש מועצה מקומית בנימינה גבעת עדה, איתי ויסברג, חתמו על אישור תכנית המתאר המכריזה על “אחו בנימינה” כשמורת טבע.
משמרים את אחת הביצות האחרונות שנותרו בישראל. שרת הפנים, איילת שקד וראש מועצה מקומית בנימינה גבעת עדה, איתי ויסברג, חתמו ביום שלישי, בטקס רשמי, על אישור תכנית המתאר המכריזה על “אחו בנימינה” כשמורת טבע.
לא הרבה יודעים כי בין מסילת הרכבת לכביש הבינעירוני 653 מסתתרת פנינת טבע. אחו בנימינה מתפרש על שטח של 888 דונם וממוקם בבקעת הנדיב – מדרום לנחל עדה – בתווך שבין בנימינה לפרדס חנה כרכור.
השמורה מהווה את אחד השרידים האחרונים לביצות מישור החוף. הוא גם מהווה את אחד מבתי הגידול הרטובים החשובים במדינה.
האחו הוא שטח מישורי גדול בו נביעות ושטחים מוצפים. חלקם עונתית וחלקם כל השנה. בין מגוון הצמחים האופייניים לבתי גידול מימיים הגדלים במקום, ניתן למצוא צמחים נדירים. לצדם, צמחים בסכנת הכחדה. בין השמות הבולטים: קיצנית אשכולית, סחלב הביצות, אירוס ביצות, סיסנית הביצות, נעצוצית סבוכה ועוד.
וייסברג: “למרות שבנימינה נטועה בלב השטח הפתוח, זוהי למעשה השמורה המוכרזת הראשונה בבנימינה”.
הנטופית הרפואית, כך למשל, נמצאת בישראל על סף הכחדה ממשית. בנוסף להיותו בית גידול רגיש למגוון רחב של צמחים בסכנת הכחדה, אחו בנימינה הוא חלק ממסדרון אקולוגי. מסדרון המקשר את רמות מנשה עם חוף הכרמל. זאת, באמצעות הנחלים ברקן ועדה.
ביום שלישי, כאמור, העניקו שרת הפנים, איילת שקד ויו”ר הועדה המחוזית לתכנון ובניה, איתמר בן דוד, את כתב אישור הכרזת אחו בנימינה כשמורה. ראש המועצה איתי ויסברג, לא הסתיר את התרגשותו מהמהלך ההיסטורי.
שרת הפנים, איילת שקד מסרה למערכת העיר News, כי “יש לי פינה חמה לבנימינה. אני רואה חשיבות רבה לשמר את הטבע כשאנחנו יכולים. אנחנו נמצאים במשבר דיור מאוד גדול, שמצריך פיתוח אולם, זה לא צריך לבוא על חשבון הטבע וערכי הטבע. אני מקווה שתושבי האזור יוכלו ליהנות מהפנינה הזו גם בדורות הבאים. תודה לוועדה המחוזית לתכנון ובנייה, שהצליחה לשלב את הצורך לגדול ולהתפתח לצד השמירה על הטבע”.
ראש המועצה המקומית איתי ויסברג, אמר כי “למרות שבנימינה נטועה בלב השטח הפתוח, זוהי למעשה השמורה המוכרזת הראשונה בבנימינה. אני שמח, כי לצד מאמצי הפיתוח הפיתוח, הצלחנו להכריז על שמורת טבע כל כך ייחודית. הכרזה שתבטיח את שמירתה גם לדורות הבאים. שטח השמורה הוא נדיר וערכי מבחינה אקולוגית. כמו גם מבחינת בית הגידול הלח המאכלס מיני צומח נדירים ובעלי חיים המשגשגים בסביבות אלו. תודה ליו”ר הוועדה המחוזית איתמר בן דוד ומתכנני המחוז, לרשות הטבע והגנים ולתושבים ומביני דבר. זכינו למתנה נהדרת לרגל חגיגות שנת ה-100 של המושבה”.