אם אתן נשים מעל גיל חמישים ועשיתן בדיקת ממוגרפיה, ברור שאתן רוצות לדעת מה זה ה birads ששומעים עליו בכל מקום.
מה זה birads?
חשוב להבין שצילום ממוגרפיה מפוענח על ידי רדיולוג. הוא עושה שימוש בסולם birads כדי להצליח להעניק לאותו צילום את הציון הראוי לו. זו הסיבה שבגללה כל הנשים מכירות את העניין הזה ואת המונח הזה. אך נשאלת השאלה: האם כולן יודעות מה אומרים הציונים? בפועל, הbirads יכול להיות בין 0 ל6, ולכל מספר כזה יכולה להיות משמעות אחרת. למשל, במקרה של birads 4B, הסיכוי שמדובר על סרטן הוא של 11 עד 50% לממאירות. חשוב לציין שרק איש מקצוע שבאמת למד את הדברים וצבר בהם ניסיון יוכל לפענח את המידע בצורה שבאמת ניתן יהיה להפיק ממנו את מה שאנחנו מחפשים.
Birads – אל מי פונים?
בין אם כבר עשיתן ממוגרפיה וכבר קיבלתן את ציון הbirads ובין אם לא, חשוב שתבדקו לאן אתן פונות. ראשית, מי שיפענח את הבדיקה שלכן חייב להיות איש מקצוע מומחה ואין כאן מקום לפשרות. הרבה מונח כאן על הפרק ולכן חשוב מאוד לבדוק היטב איפה אתן מתכוונות לעשות ממוגרפיה. שנית, כמובן שאחרי אותו ניתוח birads, אתן צריכות לבחור גם את הצוות הרפואי שאליו אתן מכוונות לפנות. בין אם התוצאה ברורה ובין אם יש צורך לעשות עוד הרבה מאוד בדיקות אחרות. אתן לא באמת רוצות להתפשר על צוות רפואי שלא יהיה מוביל ומנוסה. לכן חשוב לברר: מה הניסיון של אנשי הרפואה שאליהן אתן מתכוונות לפנות. עד כמה מדובר על רופאה שהיא באמת מוצלחת? האם מדובר על רופאה שכל מי שהייתה מטופלת שלה באמת המליצה עליה בחום? חשוב להרגיש שאתן בידיים טובות. לכן, אם יש לכן אפשרות לבחור את אנשי הרפואה הכי טובים שיש, מובן שכדאי לעשות זאת.
גילוי מוקדם, למה זה כל כך חשוב?
עוד דבר שכדאי לדעת על הנושא, זה שגילוי מוקדם הוא עניין מאוד משמעותי. אומנם זה נכון שאף אחת לא הייתה רוצה לקבל הודעה כזאת והאמת היא, שזה משהו שכל אישה חוששת ממנו. אך עדיף לדעת מאשר להתעלם. העניין שכל כך הרבה אנשים מפספסים, הוא שגילוי מוקדם מציל חיים. יש היום מגוון רחב של שיטות פעולות וטיפולים שונים שיכולים לסייע. אז מה פתאום שנוותר עליהם? אם נגלה את המחלה כמה שיותר מהר יהיו לנו הרבה יותר פעולות שנוכל לעשות כדי למגר אותה. לכן חשוב כל כך לעשות ממוגרפיה ועוד מגוון רחב של בדיקות אחרות. אל תוותרו על הבריאות שלכן ולכו להיבדק. בנוסף, בחרו את אנשי הרפואה הכי טובים שיש כדי לדעת שיש מי שדואג לכן ועושה הכול למען הבריאות שלכן ושל המשפחה שלכן.