נוכח סכסוך העבודה המתמשך, בין ארגון הכבאים לנציבות כבאות והצלה, ההסתדרות במרחב חדרה מתגייסת ומכריזה כי לא תאפשר פגיעה בזכויות לוחמי האש; עו”ד הדר מסיקה: “מרחב חדרה יאבק ויגן על זכויות העובדים”
הרמת כוסית ופרידה מפורשים של תחנת הכיבוי אש חדרה התקיימה לפני חג הפסח, בחצר בית ההסתדרות – מרחב חדרה/שומרון.
האירוע, שנועד להעצים את לוחמי האש בתחנת הכיבוי חדרה, נערך בחסות יו”ר ההסתדרות במרחב, ניר בן חיים, ובשיתוף פעולה של ועד העובדים בראשות מיכאל דהן יחד עם מזכירת האיגוד עו”ד הדר מסיקה-סבג וצוות עובדי ההסתדרות .
באירוע השתתפו גם ח”כ לשעבר נאוה בוקר וסגן יו”ר ועד העובדים הארצי מערך הכבאות, קובי דדון.
זו אינה הפעם הראשונה שההסתדרות במרחב חדרה דואגת ללוחמי האש. מזה מספר שנים מנהלים לוחמי האש בישראל מאבק כנגד הפגיעה בתנאי עבודתם וביחסי העבודה במערך הכבאות. בשנת 2018 הוכרז על ידי ההסתדרות וארגון לוחמי האש סכסוך עבודה נגד נציבות הכבאות, זאת בעקבות החלטות שהתקבלו בסמוך לכניסתו לתפקיד של נציב כבאות והצלה דדי שמחי והמעבר של לוחמי האש למשרד לביטחון פנים, תוך פגיעה, לכאורה בזכויותיהם.
מערך כיבוי והצלה התנהל תחת הרשויות המקומיות, באיגודי ערים לכבאות והצלה. לא פעם נוצר מצב של חוסר אחידות באמצעים ובכוח אדם, זאת בהתאם לתקציבי הרשויות. עקב כך נוצרה רפורמה, שלטענת רבים שיפרה את תנאיהם של לוחמי האש וכן השקיעה בציוד וברכבי כיבוי האש. אולם לא הכל “עבד”. ארגון הכבאים טען, שישנה פגיעה מתמשכת, לכאורה בזכויות לוחמי האש. בנוסף נחסכו מהם תשלומים של שעות כוננות, שעות עבודה, אוכל, נסיעות ואחזקת רכב.
מספר פעמים היו הצדדים לפני חתימה על הבנות, אולם הדברים לא הבשילו לכדי ביצוע וסכסוך העבודה נמשך.
כאמור בהסתדרות במרחב חדרה, בראשות ניר בן חיים, ובגיבוי מלא של יו”ר ההסתדרות ארנון בן דוד הוחלט לדאוג לזכויות לוחמי האש ולרווחתם.
![](https://citynews.co.il/wp-content/uploads/2021/04/hadarmesika-300x200.jpg)
עו”ד הדר מסיקה, מזכירת איגוד עובדי המדינה והמעוף, סיפרה למערכת “העיר News”, כי “בכיבוי אש חדרה החלטנו שאנחנו לוקחים את המאבק הארצי שמובילה הסתדרות המעוף ומטפלים נקודתית במרחב בכדי להעצים את לוחמי האש באזור. בנוסף החליטה ההנהלה לקחת את רכב העבודה של יו”ר הועד .
“לפני פסח ארגנו מסיבה גדולה ללוחמי האש, במימון מלא של ההסתדרות. הרמנו כוסית וכיבדנו את העובדים שפרשו, וזאת מאחר וצומצם באופן משמעותי תקציב הרווחה לוועד העובדים. הרמנו את הכפפה יחד עם יו”ר ניר בן חיים,” לוחמי האש מסכנים את חייהם במסגרת עבודתם ולא ניתן שהמאבק יפגע ברוחם ובתפקודם ולכן נמשיך לסייע ולהעמיד לרשותם את כל המשאבים הנדרשים בכדי להציל חיי אדם”.
תמונה-הרמת כוסית ופרידה מלוחמי האש הפורשים, בהסתדרות מרחב חדרה.
צילום כלנית שרון